W tym roku swoją premierę będzie miało wiele świetnie zapowiadających się gier. Oprócz głośnego Cyberpunk 2077, w bieżącym roku zadebiutuje między innymi Fifa 21, Assasin's Creed Valhalla oraz Star Wars: Squadrons. Jeżeli chcielibyśmy uruchomić najnowsze produkcje i cieszyć się komfortową rozgrywką, należy wyposażyć się w odpowiednio wydajny sprzęt.

Oczywiście można grać również na komputerze wyposażonym w słabe podzespoły, jednak musimy liczyć się wtedy ze zmniejszeniem rozdzielczości oraz jakości detali grafiki. Nawet po takim zabiegu, nie ma pewności, że rozgrywka będzie płynna i komfortowa.
W tym materiale postaram się zbudować komputer, który będzie najbardziej opłacalny i podoła wymaganiom najnowszych gier. Wszystkie propozycje, o jakich będzie mowa, będą oparte o nowe komponenty. Nie poruszymy kwestii używanych podzespołów, a wszystkie ceny będą podawane zgodnie ze stanem faktycznym z sierpnia bieżącego roku.


Główne założenia

Najważniejszymi cechami, najbardziej opłacalnego komputera dla gracza, powinna być wysoka wydajność w grach w rozdzielczości Full HD, duże możliwości rozbudowy zestawu oraz niska cena. Ponadto, aby rozgrywka była komfortowa, a nie irytująca, uruchamiane produkcje powinny działać płynnie co najmniej na ustawieniach średnio-wysokich.


Najważniejszy element komputera do gier — karta graficzna

Tak naprawdę, na rynku w tym momencie mamy dwa podzespoły, które rywalizują ze sobą o miano króla opłacalności:


• AMD RX 570 — około 650 złotych, umożliwi rozgrywkę w najnowszych tytułach w płynności 60 klatek na sekundę, przy zachowaniu wysokich detali grafiki.

• Nvidia GTX 1660 Super — około 1100 złotych, zaoferuje fenomenalną wydajność w tej rozdzielczości. Najpewniej większość nowych produkcji umożliwi ustawienie maksymalnych detali grafiki, a rozgrywka wciąż będzie niezwykle komfortowa.


Jeżeli mamy dwie karty graficzne, które są w tym momencie najbardziej opłacalne, to którą wybrać? Taką decyzję należy podjąć samodzielnie. AMD RX 570 będzie lepszym wyborem, jeżeli potrzebujemy wydajnej karty graficznej, maksymalnie na rok, półtora. Po tym czasie należałoby zmienić ten podzespół na inny, aby dalej cieszyć się płynną i przyjemną dla oka grą.Z całą pewnością GTX 1660 Super jest dużo wydajniejszą kartą graficzną i zaoferuje świetną wydajność na dłuższy okres czasu. Jednak cena jest prawie dwa razy większa, a to właśnie ona może być decydującym czynnikiem przy wyborze części komputerowych.


Mózg komputera, czyli procesor

Zgodnie z wcześniej ustalonymi kryteriami, budżetowy komputer dla gracza musi być tani i przyszłościowy, czyli oferujący duże możliwości rozbudowy. Niestety, procesory firmy Intel nie spełniają tego wymogu. Jedynymi podzespołami z oferty „niebieskich” są części przeznaczone na platformę, której wsparcie się niedawno zakończyło. Ponadto jednostki Intel w tym budżecie są mniej wydajne od oferty konkurencyjnego AMD. Procesory, które spełniają kryteria to:


• AMD Ryzen 3 3300X - około 630 złotych,

• Opcjonalnie AMD Ryzen 5 2600 - około 640 złotych,

• AMD Ryzen 3 1200 AF — około 350 złotych.


Jest to analogiczna sytuacja, jak w przypadku kart graficznych — Ryzen 3 3300X wybierzemy, gdy mamy większy budżet i chcielibyśmy dłużej użytkować jeden podzespół. Ryzen 3 1200 warto rozważyć, jeżeli mamy mniej pieniędzy i jesteśmy gotowi na rozbudowę komputera po roku lub dwóch od zakupu.
Alternatywą dla pozycji pierwszej na liście jest AMD Ryzen 5 2600. Jest to procesor, który zamiast 4 rdzeni, zaoferuje 6. Dzięki temu, podzespół jest w stanie zapewnić lepszą stabilność, a przez to dłuższy efektywny okres użytkowania. Jak widać na poniższym filmie, zużycie procesora w grach jest dużo niższe, niż przy Ryzen 3 3300X.
Niestety, Ryzen 5 2600 zapewni dużo słabszą wydajność w grach, jednak jest on bardziej uniwersalny. Oprócz zabawy możemy go użyć również w zastosowaniach profesjonalnych takich jak transmitowanie na żywo rozgrywki, grafika 3D czy obróbka wideo.


Baza całego komputera, czyli płyta główna

Bez wątpienia, wybór płyty głównej jest kluczowy. To ten podzespół umożliwia złożenie wszystkiego w całość, stanowi o możliwościach przyszłej rozbudowy czy o ewentualnym zwiększeniu wydajności poprzez podkręcenie innych części. Do tego zestawu zalecamy:


• ASRock B450 Pro4/B450M Pro4 - około 450 złotych,

• Gigabyte B450M DS3H - około 380 złotych.


Obydwa podzespoły zaoferują w większości to samo — częściowe wsparcie dla nadchodzących procesorów Ryzen 4000. Jednak jeżeli chcielibyśmy postawić na solidniejszą konstrukcję, która pozwoli na efektywniejsze podkręcenie naszych podzespołów, to warto wybrać ASRock B450 Pro4. Warto wspomnieć również o tym, że droższa pozycja zapewni większą ilość złącz oraz portów wejść/wyjść.

Jak można zobaczyć na poniższych obrazkach, nasza propozycja od firmy ASRock oferuje między innymi zintegrowane wejścia Display Port, VGA, USB-C oraz USB 3.1, których nie posiada tańszy podzespół od Gigabyte.


ASRock B450 Pro4 / Źródło: X-KOMGigabyte B450M DS3H / Źródło: X-KOM


Pamięć operacyjna RAM

Jeżeli nasz budżet nie jest zbyt pokaźny, to warto na początku zainwestować w dobry zestaw pamięci 2 × 4 GB, czyli sumarycznie będziemy mieć na początku 8 GB RAM. Jest to wystarczająca ilość, dla większości współczesnych gier. Obydwie proponowane przez nas płyty główne, posiadają 4 gniazda na pamięć operacyjną, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości dołożyć dwie kolejne, identyczne kości. Jeżeli stawiamy na dużą, niczym nieograniczoną wydajność tu i teraz, to warto zainwestować w zestaw 2 × 8 GB tak, aby mieć ostatecznie 16 GB. Proponowane przez nas zestawy:


• 8 GB: GOODRAM (2x4GB) 3000 MHz CL16 IRDM X Black — około 200 złotych,

• Alternatywnie: Patriot (2x4GB) 3000 MHz CL16 Viper 4 - około 200 złotych.


• 16 GB: G.SKILL (2x8GB) 3200 MHz CL16 Ripjaws V — około 310 złotych,

• W przypadku braku dostępności: GOODRAM (2x8GB) 3000 MHz CL16 IRDM — około 330 złotych,

• Alternatywnie: G.SKILL (2x8GB) 3000 MHz CL16 Aegis — około 270 złotych.


Reszta, czyli miejsce na dane, obudowa oraz zasilacz

Bez znaczenia, którą opcję wybrano, zalecamy poniższe komponenty, bez których komputer się po prostu nie uruchomi.


Miejsce na dane:

• Dysk SSD: GOODRAM 512GB 2,5” SATA SSD CX400 - około 250 złotych,

• Szybszy podzespół, jednak za wyższą cenę: Kingston 500GB M.2 PCIe NVMe A2000 - około 300 złotych.


Niezależnie od podzespołów, do komputera polecamy dobrać:

• Obudowę SilentiumPC Signum SG1 za około 200 złotych. Niska cena, dobra jakość wykonania, przyzwoity przepływ powietrza i bardzo duża uniwersalność.


SilentiumPC Signum SG1 / Źródło: SilentiumPC


• Zasilacz SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze — około 240 złotych. Bardzo przyzwoita sprawność prądowa jak na swoją klasę, jest dobrze wykonany. Vero L3 600W będzie wystarczający, nawet w wypadku wyposażenia komputera w bardzo prądożerne części.


Podsumowanie

Warto podliczyć, jaką kwotę ostatecznie trzeba przygotować:

Najtańsza opcja ze wszystkich. Budżet jest najważniejszy — chcielibyśmy na komputer wydać bezwzględnie jak najmniej. Najnowsze produkcje będą działać płynnie w rozdzielczości Full HD przy zachowaniu średnio-wysokich detali graficznych. Trzeba pamiętać, że już po roku należy rozważyć ulepszenie tego zestawu.

Warto wspomnieć, że cena poniżej podanej konfiguracji oscyluje w okolicach kwoty zakupu konsol obecnej generacji, jednak należy pamiętać, że mimo wszystko komputer jest dużo bardziej uniwersalnym narzędziem.


• AMD RX 570 - około 650 złotych,

• AMD Ryzen 3 1200 AF — około 350 złotych,

• Gigabyte B450M DS3H - około 380 złotych,

• GOODRAM (2x4GB) 3000 MHz CL16 IRDM X Black — około 200 złotych,

• GOODRAM 512GB 2,5” SATA SSD CX400 - około 250 złotych,

• SilentiumPC Signum SG1 - około 200 złotych,

• SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze — około 240 złotych.

Suma: około 2 270 złotych


Najdroższa opcja ze wszystkich. Finanse są ważne, ale nie liczymy każdego grosza. Nadchodzące gry uruchomią się płynnie w rozdzielczości Full HD, przy zachowaniu najczęściej najwyższych ustawień graficznych. Taka konfiguracja pozwoli na komfortową rozgrywkę co najmniej przez najbliższe dwa lata.


• Nvidia GTX 1660 Super — około 1100 złotych,

• AMD Ryzen 3 3300X - około 630 złotych,

• ASRock B450 Pro4/B450M Pro4 - około 450 złotych,

• G.SKILL (2x8GB) 3200 MHz CL16 Ripjaws V — około 310 złotych,

• Kingston 500GB M.2 PCIe NVMe A2000 - około 300 złotych,

• SilentiumPC Signum SG1 - około 200 złotych,

• SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze — około 240 złotych.

Suma: około 3 230 złotych


Jak widać, nie trzeba wydawać ostatnich oszczędności swojego życia, aby cieszyć się najnowszymi grami w komfortowej jakości i płynności. Należy również pamiętać o tym, że kwoty zakupu podzespołów na rynku zmieniają się i należy zwrócić na to uwagę. Już wkrótce możemy spodziewać się premiery nowej generacji sprzętu, co najpewniej będzie się wiązać z obniżką cen części, które już teraz są dostępne w sklepach.

Źródło: unsplash.com