Odpowiadając na tytułowe pytanie, co więc należy zrobić, aby podczas biernego relaksu upał nam mniej doskwierał?

Przede wszystkim, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu swojego organizmu. W taką pogodę, lekarze i specjaliści zalecają picie czystej wody oraz napojów izotonicznych składających się z naturalnych elementów. Ponadto należy zadbać, aby nie przebywać zbyt długo na otwartym, palącym słońcu.


Źródło: Pixabay


Warto posłuchać znawców tematu, więc w ciepłe dni lepiej unikać spożywania przede wszystkim alkoholu i słodkich napojów gazowanych. Odpowiednie nawodnienie organizmu poskutkuje prawidłowym działaniem wszystkich procesów w naszym ciele takich jak wchłanianie składników pokarmowych w jelitach czy działanie enzymów trawiennych.

Co ważniejsze dla gracza, wystarczająca ilość wody pomoże wyprodukować odpowiednią ilość potu, co umożliwi samoczynne chłodzenie. Naturalna klimatyzacja i śmiało można siadać przed komputerem i zanurzać się w świat ulubionej gry.


Nie zawsze warto wejść pod lodowaty prysznic.

Oczywiście, jeżeli w domu posiadamy wydajny klimatyzator, który potrafi schłodzić całe pomieszczenie, to zmartwienie nas nie dotyczy. Dlatego posiadaczom takich drogich sprzętów zalecamy przejście do dalszej części artykułu.

Panuje powszechna opinia, że gdy jest nam gorąco, to powinniśmy wejść do jeziora lub pod prysznic z zimną wodą, jeżeli akurat jesteśmy w domu. Okazuje się, że ten naturalny odruch może przynieść więcej szkód niż pożytku, jeśli nie zastanowimy się nad tym co robimy. Jeżeli nasze ciało jest mocno rozgrzane i nagle wpadniemy pod zimną wodę, możemy doznać nawet szoku termicznego.Źródło: Pixabay


Jakie mogą być skutki? Mroczki przed oczami, zawroty głowy, drętwienie kończyn, a nawet gwałtowne obkurczenie naczyń mózgowych kończące się omdleniem oraz uszkodzeniami ciała, które mogą nastąpić po takiej chwilowej utracie przytomności. 

To, co napisałem przed chwilą, może wydawać się śmieszne, ale ze zdrowiem nie ma żartów. Według specjalistów w temacie proces schładzania następuje prawie natychmiast, bo woda ochładza nas o około 20 razy szybciej, niż robi to powietrze. Największe ryzyko wystąpienia szoku termicznego jest podczas zanurzenia się w wodzie już o temperaturze poniżej 13 stopni Celsjusza. Co prawda, przytoczona przeze mnie sytuacja jest skrajna, jednak moim zdaniem lepiej zapobiegać niż leczyć.

Wspomniane przeze mnie dokuczliwości to tylko kilka objawów, które mogą wystąpić po próbie zbyt szybkiego ochłodzenia ciała. Nie zakładam, że ktoś z naszych czytelników wyjeżdża na urlop w ciepłe zakątki świata tylko po to, żeby raczyć się tam rozgrywką.

Jednak należy pamiętać, że bardziej katastrofalne konsekwencje czekają na osoby, które zamierzałyby zmniejszyć temperaturę organizmu, skacząc do zimnego jeziora, morza czy innego zbiornika wodnego — szczególnie pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających.


Źródło: pexels.com


Zamiast wskakiwać pod prysznic, moim zdaniem szybciej i wydajniej będzie jeżeli zorganizujemy czysty spryskiwacz, nalejemy do niego zimnej wody z lodem i regularnie się będziemy nią spryskiwać. Ponadto warto pić schłodzoną wodę pitną oraz znajdować się w otoczeniu wydajnego wentylatora domowego.


Nie tylko nam jest gorąco — pamiętajmy o schłodzeniu naszych blaszaków.

Jak irytujące potrafią być wysokie temperatury podzespołów komputera, wie chyba każdy, kto korzystał z mało wydajnych chłodzeń lub niskiej jakości obudów. Najbardziej ten problem dotyka jednak posiadaczy laptopów, o których często się mówi, że nie nadają się do grania. 

Jakie mogą być skutki zbyt gorącego komputera? W pierwszej kolejności zaczną dużo szybciej pracować wentylatory, przez co staną się o wiele głośniejsze, a w skrajnych wypadkach mogą nawet zagłuszyć dźwięki gry. Jeżeli chłodzenie komponentów, które posiadamy, pomimo pracy na najwyższych obrotach nie będzie dawać rady, zostaną aktywowane limity temperaturowe.

W rezultacie spadną taktowania i napięcia wszystkich komponentów, a ich wewnętrzne oprogramowanie za priorytet obierze zbicie temperatur — poskutkuje to obniżeniem liczby klatek na sekundę oraz spadkiem komfortu rozgrywki. Jeżeli pomimo takich zabiegów nasz komputer wciąż będzie zbyt gorący, to w najlepszym wypadku się wyłączy. W najgorszym przypadku dojdzie do uszkodzenia podzespołów.


Źródło: pexels.com


Co zrobić, aby schłodzić swój komputer? Pierwszą rzeczą, jaką warto sprawdzić przed nadejściem gorących dni, jest stopień zabrudzenia naszego komputera. Odpowiedni przepływ powietrza ma częściej większy wpływ na temperaturę naszego sprzętu niż obudowa. Aby odświeżyć nasz komputer, wystarczy zaopatrzyć się w sprężone powietrze oraz pędzelek o średniotwardym włosiu.

Należy odpiąć komputer od zasilania, otworzyć obudowę, a następnie z wyczuciem usunąć kurz i brud. Jest to czynność, którą warto wykonywać jak najczęściej. Warto dodać, że należy wystrzegać się używania domowego odkurzacza w tym celu, gdyż istnieje wówczas możliwość nieodwracalnego uszkodzenia podzespołów.

Jeżeli dość rzadko zmieniamy pastę termo przewodzącą oraz termo pady (w laptopie), to nadejście lata może być świetnym momentem na taką czynność. Warto w tym celu wybrać produkt renomowanej firmy takiej jak Arctic, Thermal Grizzly lub Deep Cool. Jeżeli nie potrafimy wykonać takiego zabiegu sami (jest bardzo szybki i prosty, a w internecie dostępne jest wiele poradników wideo), oddajmy komputer do serwisu. Jeśli kupimy pastę sami i dostarczymy ją wraz ze sprzętem do odpowiedniego punktu, to usługa powinna być bardzo szybka i tania.


Źródło: pexels.com


Jeżeli pomimo zastosowania się do poprzednich kroków, komputer wciąż pozostaje wyraźnie zbyt ciepły, należy zastanowić się nad zmianą lub dodaniem chłodzenia oraz obudowy. W przypadku laptopów należy dodatkowo pamiętać o tym, żeby wszystkie otwory wentylacyjne pozostały drożne — nie można ich zasłaniać. Warto położyć laptop na podstawce chłodzącej lub, jeżeli jej nie posiadamy, postawić nieco wyżej podkładając coś na rogach sprzętu. W tym celu można użyć nakrętek po napojach, paczek zapałek lub gumek do ścierania.


Podsumowanie

Gorące dni potrafią być utrapieniem dla wielu graczy i wielu komputerów, ale jak widać, można poradzić sobie z każdym problemem, nawet całkiem niskim kosztem. Warto zapamiętać powyższe rady, aby przede wszystkim zadbać o swoje życie oraz o posiadany sprzęt.

Źródła: Pexelsfreepik.comaptekagemini.plzywienie.abczdrowie.pl