Summer Game Fest jest swego rodzaju nieoficjalnym rozpoczęciem targów E3 związanych z naszymi ukochanymi grami, gdzie ich twórcy mają okazję podzielić się ze społecznością informacjami o swoich produkcjach. Podczas festiwalu pojawiły się między innymi takie firmy jak Gearbox, Activision Blizzard, Hideo Kojima Production, 2k, ale nie tylko.

Podsumowanie zostanie podzielone na dwa segmenty. W pierwszym zostaną omówione największe przedstawione tytuły, a w drugim będzie podana lista z pozostałymi zaprezentowanymi grami.

Tiny’s Tina Wonderland

Jest to spin off do kultowej gry Borderlands, który pojawi się już na początku 2022 roku, lecz aktualnie nie podano dokładnej daty. Gra pojawi się na platformach PC (Steam oraz Epic Games Store), PlayStation 4, PlayStation 5 oraz Xbox One i Xbox Series X/S. O samej grze opowiadała aktorka głosowa Ashly Burch wcielająca się w Tiny Tine. Gra prezentuje się w stylistyce podobnej do tej z jednego z najpopularniejszych DLC w Borderlands 2, gdzie Tina wcielała się w mistrza gry, prowadząc nas przez „jedno strzała” w sesji RPG. Osobiście od pierwszej chwili… wsiadłem w HYPETRAIN I nie zamierzam, z niego wychodzić.
Metal Slug Tactic

Muszę wam przyznać szczerze, że nie wiem co myśleć o tej grze… Nostalgia do tej serii jest u mnie na tyle silna, że kusi mnie, by powiedzieć przysłowiowe „shut up, and take my money”, bo mam bardzo przyjemne wspomnienia z dzieciństwa związane z ogrywaniem jej na automatach, przewalając masę złotówek na żetony. Z drugiej strony, nie jest już to samo, gdyż tytuł poszedł w zupełnie innym kierunku, niż go pamiętam, z przyjemnej platformówki scroll map, poszli w kierunku taktycznej rozgrywki turowej z elementami rogue-like. Niemniej, z zaprezentowanego materiału wręcz wylewa się nostalgia, która chyba jednak mnie kupiła.
Death Stranding- Directors Cut

Tytuł od Hideo Kojima Production zmierza na platformę PlayStation 5 w wersji Directors Cut, co w sumie nie jest niczym nowym. Podczas prezentacji tytułu nie zabrakło smaczków nawiązujących do innego tytułu związanego z Hideo, jakim jest Metal Gear Solid.
Call of Duty MW/BlackOps/Warzone – Sezon 4

Nadchodzi 4 sezon do kultowego Battle Royale od Activision Blizzard, gdzie zostaną dodane nowe tryby rozgrywki wraz z nowymi mapami. Aktualizacja pojawi się już za tydzień 17 czerwca. Standardowo zostaną dodani nowi operatorzy, których odblokujemy za pomocą „Karnetu Bojowego”
Among Us

Tego tytułu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, ostatnimi czasy za sprawą Streamerów oraz Youtube bijąc tym samym rekordy popularności. O samej grze możecie przeczytać tutaj, a podczas prezentacji zostały pokazane nowe „taski”, animacje zabijania przeciwników oraz zaimplementowane role takie jak szeryf, naukowiec itd. Dodane zostały również achievementy oraz przedmioty kosmetyczne.
Salt and Sacrifice

Jest to kontynuacja platformówki RPG akcji pod tytułem Salt and Sanctuary, gdzie ponownie produkcja zabierze nas do mrocznego świata, w którym śmierć będzie nas witała równie często, jak w grach od studia FromSoftware. Nawiązań do Dark Souls/Demon Souls w jest wiele, mimo iż gra jest z gatunku platformówek, to stylistyka jest bardzo do nich zbliżona. Gra pojawi się na konsolach PlayStation 4 oraz Playstation 5 w 2022 roku.
Two point Campus

Pamiętacie Theme Hospital oraz Two Point Hospital, no to tym razem wcielicie się w zarządcę uniwersytetem. Twórcy Two Point Hospital pokazali dotychczas, że potrafią tworzyć gry spod gatunku city builderów/ symulatorów. Także jestem spokojny, jeśli chodzi o ten tytuł, a fanom gatunku zdecydowanie przypadnie on do gustu.
Smite x Strangers Things

Smite to gra z gatunku MOBA (Massive Online Battle Arena) z widokiem TPP. Tak zwane crossovery są dość popularne w branży gamingowej. Tym razem twórcy Smite zdecydowali się, na właśnie taki z uniwersum Strangers Things nie powiem, jest to dość oryginalny pomysł i chyba skuszę się wówczas do powrotu na jakiś czas do tego tytułu. Więcej informacji możecie znaleźć we wcześniejszym newsie napisanym przez Grzegorza tutaj.
The Dark Pictures: House of Ashes

Jest to już trzecia odsłona serii gier The Dark Pictures Anthology, która opowiada o amerykańskich żołnierzach walczących z pradawnym złem obudzonym w starożytnych podziemiach na Bliskim Wschodzie. Swoją premierę gra będzie miała już 22 października 2021 roku na platformach PC, PlayStation 4/5, Xbox One/Series X|S. Tytuł ten zapowiada się obiecująco, dla fanów horrorów może być to nie lada gratka.
Overwatch 2

Blizzard zaprezentował nowy wygląd Sombry oraz Babtiste, wygląda to obiecująco. Pod tym kątem Blizzard zawsze pokazywał się z najlepszej strony. Pytanie nasuwa się tylko jedno… Czy Overwatch 2 jest pełnoprawnym tytułem? Na nie musicie sobie odpowiedzieć sami.
Dungeons & Dragons: Dark Alliance

Premiera tego tytułu zbliża się wielkimi krokami, więc nic dziwnego, że coraz więcej informacji na temat tej gry pojawia się w sieci. A gdzie jak nie na takim wydarzeniu zaprezentować nowy gameplay? Tak tez stało się tym razem i muszę przyznać, że czekam z niecierpliwością na premierę tej gry, jest to dla mnie jeden z gorętszych tytułów czerwca, a zaprezentowany fragment rozgrywki tylko podgrzał atmosferę.
Endless Dungeon

Jest to kolejna odsłona z uniwersum Endless będącego taktyczną grą akcji z gatunku roguelite. Gra mnie oczarowała swoja nietypową oprawą graficzną oraz zaprezentowanym gameplayem. Za tytuł odpowiada Amplitude Studios oraz Sega. Produkcja zostanie wydana na platformach Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4, PlayStation 5, PC oraz Nintendo Switch.
Ratchet & Clank Rift Apart

W przeddzień premiery Insomniac Games postanowiło podgrzać atmosferę, pokazując fragmenty z rozgrywki. No i muszę przyznać, że im się to udało. Aż żałuję, że nie mam jeszcze swojej konsoli PS5, bo chętnie ograłbym ten tytuł. Ta gra wygląda po prostu obłędnie.
FarCry 6

Marki FarCry myślę, że nie trzeba nikomu przedstawiać. Podczas Summer Game Fest został przeprowadzony wywiad z Giancarlo Esposito wcielającego się w głównego antagonistę 6 odsłony serii. I muszę przyznać, zrobiło to na mnie piorunujące wrażenie. Nie zabrakło również wstawek pokazujących, jak wyglądały prace nad tytułem.
Back 4 Blood

Kojarzycie Left 4 Dead? Jeden z popularniejszych gier kooperacyjnych z zombie ostatnich lat. Tym razem twórcy postanowili ujawnić więcej szczegółów o swojej nowej marce, prezentując fragmenty z rozgrywki. Najważniejszą chyba informacją jest to, że 5 sierpnia wystartuje Open Beta tytułu dla osób, które zakupią tytuł w preorderze. Jest hype.
Evil Dead the game

Gra na podstawie kultowego filmu o tej samej nazwie, za tytuł ten odpowiada studio Saber Interactive odpowiedzialne między innymi za switchowy port Wiedźmina 3: Dziki Gon. Jest to kolejna gra kooperacyjna, w której przyjdzie nam się zmierzyć z nieumarłymi przeciwnikami. Powiem wam szczerze, że zaprezentowana rozgrywka oraz Bruce Cambel kupili. Gra zadebiutuje na PC, Playstation 4/5, Xbox One/Series X|S oraz Nintendo Switch.
Elden Ring

Cóż mogę powiedzieć, jest to zdecydowanie gwóźdź programu, wisienka na torcie itd. Jestem fanem gier studia From Software i jak tylko zobaczyłem pierwszy napis: “FromSoftware & Bandai Namco presents” to już wiedziałem, że wieczór można zaliczyć do udanych. W końcu doczekaliśmy się prezentacji rozgrywki, która wygląda wręcz obłędnie. Niestety, na samą grę przyjdzie nam jeszcze poczekać trochę ponad siedem miesięcy. Nie zawiodłem się, jeśli chodzi o prezentacje, jestem wręcz wgnieciony w fotel. Tytuł pojawi się na platformie Playstation 4/5, Xbox One/Series X|S oraz PC.
Poniżej znajduje się lista pozostałych zaprezentowanych gier: 


Podsumowując całość, Summer Game Fest zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Oczywiście część pokazanych trailerów została wcześniej zateasowana za sprawa oficjalnych informacji lub przecieków. Niemniej, wydarzenie zdecydowanie można uznać za udane, gdzie harmonogram był idealnie dopasowany, tak by widza trzymać w napięciu przez cały czas jego trwania.

Jednak konferencję Summer Game Fest oglądał wraz ze mną, redaktor Grzegorz. Dlatego teraz możecie zapoznać się także z jego wrażeniami.

Summer Game Fest to pierwsza większa, niezależna od E3 konferencja. Chociaż wiedziałem, że wydawcy tacy jak Bandai Namco czy Koch Media podzielą się zaledwie teaserami, aby najlepsze zostawić na swoje własne eventy, to dla części z nich jak Sony czy Activision była to na razie jedyna okazja, by pokazać swoje nowości. Dlatego nie ukrywam, że miałem do pewnego stopnia spore oczekiwania i finalnie się zawiodłem. Jasne, nie zabrakło kilku zaskoczeń jak ogłoszenie prac nad kolejną odsłoną Painkillera, Metal Sluga czy ciekawie wyglądających nowych IP jak Final Form, czy pokazane chwilę po oficjalnej części Despelote. Jednak większość najważniejszych zapowiedzi była dobrze znana od jakiegoś czasu, a zwiastuny i zapowiedzi nowych marek tradycyjnie niewiele zdradzały, więc im dłużej oglądałem tę konferencję, tym bardziej się nudziłem. Z tego względu dla mnie największym plusem był fakt, że trwająca dwie godziny oficjalna część wydarzenia była emitowana o przystępnym dla Polski czasie.