Jeśli uwielbiasz kawę, słodkości i Pokemony trafiłeś w odpowiednie miejsce, Pokémon Café Mix to najnowsza gra z serii, która łączy w sobie wszystkie te trzy rzeczy. Gdy tylko usłyszałam, że gra jest darmowa, pobiegłam po moją konsolę Nintendo Switch i od razu ją ściągnęłam. Od małego uwielbiam Pokemony, jednak muszę przyznać, że nie słyszałam wcześniej, że ma pojawić się taki tytuł – nowość tą, zobaczyłam dopiero w dniu premiery.Ta niezwykle urocza gra zadebiutowała w Europie 24 czerwca 2020 roku na konsolach Nintendo Switch oraz urządzeniach z systemami Android i iOS. Osobiście grałam głównie na konsoli. Postanowiłam jednak ostatnio ściągnąć z ciekawości wersję na telefon. Po paru rundach stwierdziłam, że obie wersje nie różnią się tak naprawdę niczym, jedynie gra na Switchu daje według mnie większą satysfakcję z rozgrywki, bo ekran konsoli jest o wiele większy. Grając w Pokémon Café Mix na Nintendo nie potrzeba mieć podpiętych do urządzenia tak zwanych joy-conów, czyli padów. Świadczy to o tym, że głównym zamysłem twórców od początku było to, że gra będzie typowo ''mobilkowa".

Skupmy się jednak na wersji Switchowej i przejdźmy od razu do samej rozgrywki. W dużym skrócie w grze chodzi o prowadzenie kawiarni wraz z Pokemonami. Już na samym wstępie widzimy na ekranie informację, że do grania potrzebny będzie nam tylko ekran. Nie możemy więc grać z konsolą w trybie stacjonarnym, musimy trzymać Nintendo w rękach i jak już wcześniej wspomniałam, nie potrzebne nam są Joy-con’y. W grze wcielamy się we właściciela nowo otwartej kawiarni serwującej urocze dania i desery w kształcie różnych pokemonów.Na starcie, zaraz po krótkiej scence ukazującej naszą drogę do otwarcia wymarzonej kawiarni, wita nas nasza menadżerka – Leah. Niebieskooka blondynka zajmująca się dostawami i ekspansją sklepu. To ona daje nam wskazówki i wyjaśnia jak grać.

Zaczynamy z jednym pracownikiem – słodkim Eevee ubranym w uroczy czerwony uniform. Naszymi gośćmi są dzikie Pokemony, które przychodzą i składają zamówienia. Kiedy któregoś klienta obsłużymy odpowiednią ilość razy, wzrasta tak zwany poziom przyjaźni między nami i kiedy dotrze na odpowiedni poziom, Pokemon będzie chciał dołączyć do naszego zespołu. Tak właśnie powiększamy grupę swoich pracowników. Im więcej ich będzie oraz im więcej wydamy dań, tym bardziej nasza kawiarnia będzie się powiększać i rozwijać. Zaczynamy jako mała kawiarenka z jednym stolikiem i możliwością robienia samej kawy. Im dalej w rozgrywkę tym więcej różnorakich dań możemy robić.
No dobra, ale jak w takim razie te pyszne arcydzieła zrobić? Pokémon Café Mix to gra logiczna, w której chodzi o łączenie ze sobą małych ikon Pokemonów za pomocą rysowanej przez nas linii. Każde zamówienie to inna zagadka logiczna, którą gracz musi rozwiązać. Im więcej posiłków będziemy mogli przygotowywać, tym trudniejsze stawać się będą łamigłówki.

Na początku jest to całkiem proste, jednak im dalej w rozgrywkę, muszę przyznać, że z przygotowaniem niektórych dań z przepisów nie jest już tak łatwo i musiałam powtarzać rundę parę razy, żeby ostatecznie móc je wydać. Tu jednak z pomocą nadchodzą nasi zatrudnieni pracownicy. Każdy zrekrutowany Pokemon ma nie tylko swój urokliwy uniform, ale także posiada swoje unikatowe zdolności, dzięki którym może pomóc nam w szybszym i łatwiejszym przygotowywaniu posiłków. Gracz musi mieć jednak na uwadze, że nie każdy Pokemon poradzi sobie z każdą zagadką. Dlatego twórcy dali nam możliwość zmiany lidera. Na każdą rundę możemy wybrać jednego pracownika, który pomoże nam uporać się z zadaniem, podczas kiedy inne, zatrudnione Pokemony, będą zbierać nowe zamówienia i podawać zrobione już posiłki. Oprócz nich, mogą nam pomóc specjalne ikony umiejętności, które można dostać z codziennych zadań lub kupując je za złote żołędzie stanowiące walutę w tej grze.Gra ma również opcję sklepu, w którym za pomocą mikropłatności możemy dokupić konkretną ilość żołędzi lub całe pakiety zawierające omawianą walutę oraz różne zestawy ikon umiejętności. Co ważne, gra nie wywiera na graczu presji o kupno wartościowych rzeczy za jego własne pieniądze, bo jak już wspomniałam można je łatwo zdobyć za pomocą wykonywania misji lub za pomocą logowania się codziennie do gry.Czas teraz na szczerą opinię. Gra zainteresowała mnie od początku, szczególnie że jestem fanką całego uniwersum Pokemon. Pograłam parę godzin i było to naprawdę przyjemne doświadczenie. Jak na produkcję typową na telefony, dałam się nawet trochę wciągnąć, a jest to u mnie całkiem duże osiągnięcie zważywszy na fakt, że nie jestem wielką fanką produkcji na urządzenia mobilne.

Niektóre rundy dawały mi dużą satysfakcję, przez to że musiałam czasem naprawdę wytężyć umysł, pomyśleć i wypróbować różne opcje, żeby ostatecznie osiągnąć sukces. Jest to niestety jednak po jakimś czasie nużące i tak jak praktycznie każda tego typu mobilna gra, po prostu mi się znudziła. Jednak według mnie, dużym plusem była decyzja twórców o udostępnieniu gry na konsolach Nintendo Switch. Uważam, że dzięki temu większa ilość graczy zainteresowała się tym tytułem, bo jak mam być szczera to gdybym nie miała wyboru i miałabym ściągać grę tylko na telefon to myślę, że zrobiłabym to z o wiele mniejszym entuzjazmem niż, jak to naprawdę było po zobaczeniu gdzieś w internecie nagłówka mówiącego ,,nowa gra Pokemon na Nintendo Switch zupełnie za darmo’’.

Ludzie są jednak różni i wiem, że gra znajdzie swoich wiernych fanów, którzy rozwiążą wszystkie łamigłówki, zdobędą wielu różnych pracowników i rozbudują maksymalnie swoje kawiarnie. Tym bardziej, że gra jest zrobiona w naprawdę słodkim i przeuroczym stylu. Uśmiechnięte Pokemony same zachęcają gracza do rozgrywki, a przepiękne dania i bardzo przyjemna ścieżka dźwiękowa przyciągają go jeszcze bardziej, sprawiając, że będzie chciał zostać na dłużej. Jeśli to jeszcze was nie zachęciło do wypróbowania Pokémon Café Mix, obejrzyjcie oficjalny film promujący grę:Ocena: 6/10


źródło: Pokemon Café Mix