Do tej pory, marzec był miesiącem, w którym zaczynały debiutować gry, o których mówiła cała branża przez kolejne miesiące. Niestety, w 2021 r. ludzkość dalej zmaga się z pandemią koronawirusa i związanymi z tym obostrzeniami.

Z tego powodu premiery kilku wyczekiwanych produkcji jak Far Cry 6, Gran Turismo 7, Hogwarts Legacy czy The Lord of the Rings: Gollum zostały już przełożone na 2022 r. 

Dlatego jeżeli spojrzy się, w co będziemy grać w tym roku można uznać, że będą to albo mniej spektakularne gry, albo dobrze znane już nam tytuły. Jednak ten artykuł ma wam pokazać, że w tym miesiącu trafi na rynek kilka pozycji, którymi warto się zainteresować.

1. Yakuza: Like A Dragon

Moje zestawienie otwiera gra, która nie do końca jest nowa, ponieważ oryginalnie debiutowała w zeszłym roku i na przestrzeni ubiegłych miesięcy trafiła na PlayStation 4, Xboksa One, Xboksa Series X|S i Steama.

Jednak posiadacze PlayStation 5 musieli poczekać na swoją konwersję właśnie do 2 marca, gdyż Microsoft zapewnił sobie czasową wyłączność na nextgenową edycję gry.

Yakuza to wieloletnia seria gier, ale w Polsce nie jest aż tak popularną serią jak w innych krajach (a zwłaszcza w Japonii). Jeżeli jednak nie mieliście z nią styczności do tej pory, a chcielibyście dać jej szansę to Yakuza: Like A Dragon może być dobrym pretekstem.

Chociaż pod kątem chronologii mamy do czynienia z ósmą częścią serii, Yakuza: Like A Dragon to swoisty reboot, ponieważ po raz pierwszy w ramach głównego cyklu mamy do czynienia z nowym bohaterem, Ichibanem Kasugą, a akcja gry nie dzieje się w fikcyjnej dzielnicy Tokyo, Kamurocho, lecz w Jokohamie.
Historia ma miejsce w 2019 r. kiedy to protagonista opuszcza więzienne mury, w których świadomie spędził ostatnie 18 lat za morderstwo, którego nie popełnił. Jednak po powrocie zostaje zdradzony przez swoich dawnych towarzyszy i zadaniem gracza jest dowiedzieć się, dlaczego.

Oprócz zmiany bohatera i miejsca akcji, zmienił się także system rozgrywki, gdyż nie mamy do czynienia już z grą typu beat em up, a turowym RPG, w którym gracz obejmuje kontrolę nad całym zespołem postaci dysponującymi indywidualnymi umiejętnościami. 


 


2. Maquette

2 marca ukaże się także Maquette, które może nie jest tak głośnym tytułem, ale na pewno intrygującym. A co ważniejsze posiadacze PlayStation 5 i usługi PlayStation Plus sprawdzą go w tym miesiącu za darmo.
Maquette jest fabularyzowaną, pierwszoosobową grą logiczną, która ma problemy życia codziennego wpływają i rozwijają związek dwóch, kochających się ludzi. Pod katem rozgrywki, gracz będzie rozwiązywał zagadki logiczne polegające oparte o zmianę naszej pozycji względem otoczenia i umiejscowienia przeszkody, którą trzeba pokonać.


3. Harvest Moon: One World 

5 marca na PlayStation 4 i Nintendo Switch ukaże się nowa odsłona liczącej sobie 25 lat serii symulatorów rolnictwa. Co ciekawe, od strony formalnej gra nie jest kontynuacją marki, a po prostu wykorzystuje nazwę do opowiedzenia nowej historii, w której na całym świecie zniknęły owoce i warzywa z powodu nieobecności boginii żniw.

Jednak nie wszystko stracone, ponieważ w wielu miejscach poukrywane są nasiona i zadaniem gracza jest je znaleźć i ponownie zasadzić.


4. Twierdza: Władcy wojny

Twierdza to seria średniowiecznych RTS-ów, w które pewnie wielu z was się zagrywało w dzieciństwie, bo pierwsza część ukazała się 20 lat temu. Najnowsza odsłona to spin-off cyklu, który zabierze graczy do III wieku przed naszą erą na Daleki Wschód, by nie tylko wybudować tytułową twierdzę i dbać o potrzeby mieszkańców i naszych jednostek, ale także bronić się i atakować najeźdzców. 

Największą nowością jest tytułowy system Władców, których możemy rekrutować, rozwijać i dowodzić nimi tak, aby nas nie tylko wyręczali w walce, ale także mogli wpłynąć na rozwój naszej gospodarki poprzez tworzenie unikalnych dóbr.5. Lust from Beyond

Jeżeli po The Medium mało wam horrorów psychologicznych i dziwnych obrazów inspirowanych m.in. twórczością Zdzisława Beksińskiego to Lust from Beyond może być czymś dla was. 

Gra, która ukaże się 11 marca to horror psychologiczny z elementami erotyki i okultyzmu. Gracz wcieli się w nękanego bluźnierczymi wizjami antykwariusza Victora Hollowaya.  Aby lepiej je rozumieć, bohater dołącza do Kultu Ekstazy i wraz z członkami sekty próbuje dostać się do Lusst’ghaa - Krainy Rozkoszy6. Endzone: A World Apart

Endzone: A World Apart to gra z gatunku city builderów, o której kilkukrotnie mogliście przeczytać na łamach naszego portalu. Do tej pory gra była we wczesnym dostępie, lecz 18 marca na Steamie odbędzie się jej właściwa premiera.

W Endzone: A World Apart wcielamy się w dowódcę grupy ludzi, którzy ocaleli nuklearny kataklizm. Jednak dopiero po 150 latach od katastrofy ludzkość zdecydowała się wyjść na powierzchnie i teraz musimy wybudować osadę i na nowo rozwinąć cywilizację.7. Yakuza 6: The Song of Life

Fani Kazumy Kiryu, którzy nie mieli możliwości poznać zakończenia historii głównego bohatera serii na PlayStation 4, wreszcie po 3 latach od światowej premiery (w Japonii gra ukazała się w 2016 r.), a dokładniej 25 marca będą mogli ją ograć na PC i Xboksie One.

W swojej ostatniej grze, zadaniem Kazumy Kiryu będzie odnalezienie swojej przybranej córki — Haruki, która zaginęła, a ponadto urodziła wnuka Kazumy. Oczywiście, sprawy mocno się skomplikują i tylko nasz protagonista może je rozwiązać.


8. Kingdom Hearts (seria)

Kingdom Hearts to blisko 20-letnia seria jRPG, w której jako nastolatek o imieniu Sora walczy z siłami ciemności wraz z postaciami z bajek Disneya, aby odnaleźć swoich przyjaciół.

Jednak do tej pory gra ukazywała się tylko na konsolach, a teraz dzięki współpracy z Epic Games gracze będą mogli od 30 marca zakupić na Epic Games Store wszystkie główne odsłony cyklu.9. It Takes Two

Josef Fares — ekscentryczny twórca gier kooperacyjnych powraca. Tym razem deweloper wraz ze swoim studiem Hazelight przedstawi nam historię pary - Cody'ego i May, która planuje rozwód. Zaistniała sytuacja bardzo wpływa na ich córkę, która tworzy lalki będące odzwierciedleniem jej rodziców.
W niewyjaśnionych okolicznościach umysły Cody'ego i May zostaja przeniesione do ciała figurek, które trafiają do baśniowego królestwa. Aby się z niego wydostać i wrócić do ludzkiej formy, para musi nie tylko znaleźć wyjście z sytuacji, ale i na nowo współpracować ze sobą.

Premiera It Takes Two odbędzie się 26 marca na PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xboksie One i Xboksie Series X|S.


10. Monster Hunter Rise

Myślę, że nie będę daleki od prawdy, jeśli napiszę, że Monster Hunter Rise to największa premiera tego miesiąca. Od 26 marca najnowsza gra Capcomu  będzie dostępna ekskluzywnie na Nintendo Switchu przez rok, a potem trafi w 2022 na PC. 

W grze ponownie będziemy przemierzać otwarty świat (tym razem będzie to wioska Kamura i okoliczne tereny), by polować na przeróżne bestie. Nowością w Monster Hunter Rise jest lina z hakiem, która ułatwi dostać się w trudno dostępne miejsca i nowy typ stworzeń (Palamuty), które pełnią rolę wierzchowców i umożliwiają wykonywania specjalnych ataków.