Proponowanym przez nas modelem, który powinien spełnić wymagania każdego gracza jest AOC 24G2U.

Monitor został zapakowany w estetyczne kartonowe pudełko, które od razu zdradza, że jest to produkt kierowany do graczy. Wewnątrz opakowania znajdziemy samo urządzenie, odłączaną podstawę, przewód do HUB-u USB, oraz kable HDMI i Display Port o długości 1.8 m.


Wykonanie zewnętrzne


AOC 24G2U został wykonany bardzo estetycznie. Pomimo swojej niedużej wagi (niewiele ponad 4 kg) urządzenie sprawia wrażenie trwałego i wytrzymałego. Co ciekawe, nawet sam panel IPS wydaje się bardzo wytrzymały. Jak deklaruje producent, ekran uzyskał klasę twardości 3H, więc można spodziewać się, że dużo wytrzyma.
Obudowa została wykonana głównie z dobrze spasowanego matowego czarnego tworzywa sztucznego, lecz niektóre elementy są metalowe. Stylistyka monitora jest ogólnie stonowana, ale nie brakuje w niej mocniejszych akcentów koloru czerwonego, czy ostro ściętych krawędzi, charakterystycznych dla sprzętu gamingowego.

Jeśli chodzi o ramki, górne i boczne mają po 2 mm grubości, a dolna jest szeroka na 20 mm. Co istotne, jak ma to miejsce w większości monitorów "bezramkowych", aktywny obszar panelu IPS ma jeszcze dodatkowy 4 milimetrowy margines wyłączony z użytku. Moim zdaniem jest to odpowiedni wymiar. Ramki nie są za cienkie, więc treść nie „wylewa” się z ekranu, ale nie są także zbyt grube, co mogłoby przeszkadzać niektórym osobom.
Sprzęt robi bardzo dobre wrażenie i widać, że jest kierowany do graczy, ale nie ma w tym przesady. Ciężko dopatrzyć się także defektów czy błędów w całej konstrukcji.

Jedynym wyjątkiem jest gniazdo do montażu VESA 100 × 100. W moim przypadku otwór w obudowie był zbyt mały, aby zmieścić podstawę ramienia posiadanego przeze mnie uchwytu. Jest to głównie spowodowane tym, że otwory do montażu znajdują się w kwadratowym wycięciu, a nie bezpośrednio na ścianie obudowy, jak ma to miejsce w dużej ilości modeli.
Jednak nie jest to znaczący problem, gdyż oryginalna nóżka dołączona do monitora oferuje praktycznie takie same możliwości jak uchwyt, ale warto mieć to na uwadze przed zakupem.


Wygoda


Monitor AOC 24G2U na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie mało poręcznego, a nawet niewygodnego, jednak już po pierwszym użyciu przekonujemy się, że jest zupełnie odwrotnie.

Oryginalna, standardowa nóżka dołączona w zestawie do sprzętu jest bardzo solidna i stabilna nawet na nierównym lub śliskim podłożu. Co istotne, podstawa pozwala na manipulację ekranem w poziomie (lewo-prawo), w pionie (góra-dół, maksymalnie 130 mm), a także na zmianę kąta nachylenia lub całkowite odwrócenie monitora w pionie o 90 stopni.
Ponadto w kolumnie znajduje się przelotka na kable, co umożliwi efektywne i rozsądne poprowadzenie wszystkich przewodów znajdujących się na biurku. W rezultacie wszystkie te rozwiązania dają sprzęt, który będzie można idealnie dopasować do swoich potrzeb i optymalnie ulokować na dowolnej przestrzeni.
Głębokość całej konstrukcji to 227 mm, co oznacza, że monitor bez problemu powinien zmieścić się na standardowym biurku wraz z myszką i pełnowymiarową klawiaturą.

Według mnie jedynym mankamentem jest menu OSD pozwalające na szybką konfigurację z poziomu monitora. Możemy w nim dostosować jasność, kontrast, kolory, temperaturę barw, wybrać jeden z gotowych profili obrazu, a także nałożyć celownik umiejscowiony na środku ekranu.

Przez dużą ilość opcji i zakładek, lawirowanie pomiędzy poszczególnymi ustawieniami było długie i mało przyjemne, ale na szczęście jest to zabieg jednorazowy. Producent dostarcza gotowe predefiniowane profile, dzięki którym nie musimy konfigurować monitora ręcznie, a także aplikację na komputer, za której pomocą możemy dostosować opcje kilkoma kliknięciami myszki.

Ogromnym plusem jest także możliwość wygodnego i szybkiego podłączenia słuchawek oraz hub usb, który umożliwi zasilenie oraz obsługę wszystkich urządzeń z tym interfejsem.


Dostępne złącza


Monitor AOC 24G2U może pochwalić się także bogatymi i dobrze rozmieszczonymi złączami. Na tyle urządzenia znajdziemy dwa wejścia HDMI 1.4, jedno Display Port 1.2 oraz jedno VGA.
Mamy możliwość wykorzystania także dwóch złącz audio — liniowego wejścia oraz wspomnianego słuchawkowego wyjścia jack 3,5 mm, jednak nie musimy go wykorzystywać, gdyż monitor posiada dwa dwuwatowe głośniki, które zaoferują przyzwoitą jakość dźwięku.

Co niesamowicie istotne, w prawym dolnym rogu, zaraz nad ramką znalazł się aktywny koncentrator USB, nazywany często HUB-em. Umożliwi on zasilenie i obsłużenie urządzeń USB w standardzie 3.0, co oznacza, że możemy podłączyć tam zarówno myszkę, klawiaturę, mikrofon jak i drukarkę. Należy wspomnieć, że jeden z portów został stworzony z myślą o ładowaniu np. urządzeń mobilnych.


Specyfikacja techniczna


Monitor AOC 24G2U jest kierowany głównie do graczy, ale prawda jest taka, że docenią go wszyscy. Sprzęt idealnie nadaje się zarówno do grania, do pracy biurowej, internetu, jak i oglądania filmów.

Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem producent postanowił zastosować 23.8-calową matrycę IPS o odświeżaniu 144 Hz (od 48 do 144), czasie odpowiedzi 1 ms (MPRT), obsłudze 16,7 mln kolorów, typowej jasności 250 i rozdzielczości 1920 × 1080. Przy takiej specyfikacji nie należy obawiać się także pikseli widocznych gołym okiem.

Panel IPS podświetlany jest metodą WLED, a wielkość piksela wynosi mniej niż 0,28 mm (90 ppi) co w tym przypadku zdaje egzamin. Podświetlenie jest równomierne i gładkie, a pojedyncze piksele zobaczymy dopiero przy bardzo małej odległości od wyświetlacza.

Co ważne, AOC 24G2U może trafić w gusta także półprofesjonalnym grafikom, gdyż pokrycie sRGB wynosi 123%, a pokrycie Adobe RGB to 91%. Jak na tę półkę cenową i produkt kierowany głównie do graczy jest to wynik bardziej niż zadowalający.

Warto dodać, że monitor wspiera technologię FreeSync Premium, Flicker-free oraz posiada kontrast statyczny 1000:1 i dynamiczny 20 mln:1.

Dla niektórych osób niezwykle istotna będzie także kwestia zapotrzebowania na prąd. Monitor zasilany jest standardowym 3-pinowym kablem ATX i uzyskał klasę energetyczną A. Jak podaje producent i sprawdziłem sam, średni pobór prądu przy włączonym panelu wynosi około 21 wat, a w trybie gotowości (wygaszony, ale podłączony) jest to około 0,3 wat.


Jak w praktyce wygląda obraz na AOC 24G2U?


Muszę przyznać, że jest naprawdę dobrze. Obraz jest klarowny, a rozgrywka bardzo przyjemna. Bardzo dużym atutem jest wysokie odświeżanie na poziomie 144 Hz i szybki czas reakcji, a także, moim zdaniem, idealna przekątna ekranu. Kolory są dobrze odwzorowane, przyjemne dla oka, a domyślna jasność i kontrast są na odpowiednim poziomie.

Podczas testów nie zauważyłem żadnego smużenia, rozrywania obrazu, "ghostingu" czy podobnych defektów.

Co ważne, kąty widzenia to aż 178 º, co oznacza, że obraz będzie doskonale widoczny z praktycznie każdej możliwej pozycji. Była to bardzo duża zaleta przy wieczornym relaksie, gdy rozsiadłem się wygodnie na fotelu i oglądałem ulubiony serial.


Podsumowanie


Monitor AOC 24G2U spełnił wszystkie moje wymagania i oferuje taką jakość, jakiej moglibyśmy spodziewać się po monitorze za prawie tysiąc złotych. Nie jest to sprzęt dedykowany e-sportowcom, tylko domowym użytkownikom, którzy wykorzystają urządzenie do wielu zastosowań.

Monitor jest w pełni uniwersalny, wspaniale nada się zarówno do pracy biurowej, internetu, jak i półprofesjonalnego grania w gry oraz w pracy z grafiką.

Co najważniejsze, jest to jeden z najbardziej opłacalnych monitorów w tej półce cenowej i bardzo dobry monitor w ogóle. Sprzęt zdecydowanie jest warty polecenia.


Moja ocena: 9/10