Kajko i Kokosz to seria komiksów tworzonych w latach 1972-1992 przez Janusza Christy, a od 2016 r. Macieja Kura. Opowiada ona o przygodach dwóch słowiańskich wojów, którzy bronią rodzinnego Mirmiłowa przed Zbójcerzami.

Do tej pory bohaterzy polskiego komiksu pojawiłi się w kilku grach komputerowych i jednym filmie krótkometrażowym, który jednak nie został ciepło przyjęty. W 2018 r. polskie studio EGO film ogłosiło rozpoczęcie prac nad serialem animowanym i jak się okazuje, zadebiutuje on już w 2021 r. W Mikołajki Netflix ogłosił, że produkcja trafi na popularną platformę streamingową i opublikował pierwszy kadr z serialu.
Nad serialem pracują autorzy wskrzeszonego komiksu (Maciej Kur, Sławomir Kiełbus) osoby związane ze środowiskiem komiksowym (Michał "Śledziu" Śledziński, Tomasz Leśniak), a także wielu reżyserów, w tym przedstawiciele gdańskiego studia animacji Grupa Smacznego (Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Marta Stróżycka, Aliaksandr Sasha Kanavalau). 

Konsultantami ds. scenariuszu są Mike de Seve oraz nowojorskie studio Baboon Animation. Za produkcję odpowiada studio animacji EGoFILM pod nadzorem Eweliny Gordziejuk – showrunnerki, producentki wykonawczej i pomysłodawczyni adaptacji komiksu.

Nad organizacją i przebiegiem produkcji czuwa Małgorzata Badowiec – producentka liniowa. Prawa do adaptacji komiksu zostały nabyte od Fundacji Kreska im. Janusza Christy, której Prezesem jest Paulina Christa wnuczka twórcy Kajka i Kokosza.