Niedawno do Sieci trafiła zapowiedź nowej usługi Sony — PlayStation Video Pass, która przez pierwszy rok będzie dostępna tylko dla polskich posiadaczy PlayStation Plus.

Chociaż polski oddział PlayStation nieco się pośpieszył z jej ujawnieniem, Sony Interactive Entertainment nie zaprzeczyło jej istnieniu, a wręcz ujawniło kolejne szczegóły takich jak to, że oferta będzie powiększana systematycznie co trzy miesiące.

Chcemy zobaczyć, jak gracze będą korzystać z takiej usługi. Jakie oglądają tytuły, na czym im zależy, jak często po nie sięgają. Na tym etapie nie potrafię jednak powiedzieć, czy powstanie i jak będzie wyglądał proces testowy dla innych rynków, a także jaka przyszłość czeka PlayStation Plus Video Pass po okresie testowym.

Aktualnie PlayStation Video Pass oferuje 15 pozycji filmowych (Bloodshot, Jumanji: The Next Level, Zombieland 2: Double Tap, Aniołki Charliego (2019), Venom, The Equalizer, Baby Driver, Blade Runner 2049, Underworld: Blood Wars, Arrival, Sausage Party, Inferno (2016), American Hustle, This is the End, Bad Boys) i serialowych (Future Man (sezony 1-3) SuperMansion (sezony 1-3) Community (sezony 1-6) Deadly Class (sezon 1) S.W.A.T. (sezony 1-2) Lost Girl (sezony 1-5)).

Co ciekawe serial SuperMansion to nowość, którą jako pierwsi obejrzą posiadacze PlayStation Video Pass.

Nick Maguire — wiceprezydent SIE ds. globalizacji usług zdradził także co nieco, dlaczego to właśnie Polska jako jedyna na całym świecie może testować usługę.

Doskonale wiemy, że mamy w Polsce liczną bazę graczy, którzy wyróżniają się zaangażowaniem i aktywnością w sieci oraz mediach społecznościowych. Do tego bardzo lubią korzystać z platform VoD. Dla nas to idealna kombinacja, idealny rynek, aby wprowadzić testową usługę w ramach programu PS Plus i przekonać się, co sądzą o niej nasi kluczowi użytkownicy. Oczywiście nie mogę podzielić się dokładnymi danymi, na podstawie których wybraliśmy właśnie Polskę. Mogę za to podkreślić, że Polska spełnia wszystkie ważne dla nas kryteria, wasz kraj jest mieszanką bardzo ważnych czynników z tej perspektywy. Do tego dochodzi wcześniej wspomniana pasja samych graczy, którzy mogą testować PlayStation Plus Video Pass przez 12 kolejnych miesięcy jako pierwsi na całym świecie.

Także dyrektor zarządzający polskim oddziału SIE, Marcin Ziobrowski potwierdził powody tej decyzji.

Polscy gracze są bardzo zaangażowani i uwielbiają oglądać filmy i seriale, więc ta społeczność stanowi doskonały rynek do wypróbowania PlayStation Plus Video Pass. Nie możemy się doczekać, aż gracze w Polsce skorzystają z tej usługi. 

Istotne jest także to, że PlayStation Video Pass jest benefitem w ramach usługi PlayStation Plus, lecz nie spowoduje wzrostu ceny abonamentu. To oddzielna aplikacja do streamingu dostępna na PS4 i PS5.

Pozwala ona na oglądanie treści w rozdzielczościach: 240p, 480p, 720p oraz 1080p. Do uruchomienia filmów i seriali w niskiej jakości wystarczy prędkość połączenia internetowego na poziomie 1,5 Mb/s, lecz aby obraz był wysokiej jakości potrzeba będzie minimum 5 Mb/s.