Electronic Arts i DICE długo kazali czekać na pierwszą prezentację kolejnego Battlefielda. Chociaż wydarzenie prezentujące nadchodzące gry wydawcy - EA Play Live odbędzie się dopiero 22 lipca to już teraz za pośrednictwem platformy Origin i specjalnego eventu ujawniono, że nowa odsłona uznanej serii FPS-ów będzie nosiła nazwę Battlefield 2042. Prezentacja rozgrywki odbędzie się 13 czerwca.
Oznacza to potwierdzenie wcześniejszych doniesień i zapowiedzi, iż gra została osadzona w niedalekiej przyszłości, a przy okazji poprzedza wydarzenia z Battlefield 2142. Główny konflikt ponownie dotyczy Rosji i USA, jednak nie otrzymamy kampanii fabularnej. Pewną rekompensatą będzie tryb, w którym będziemy mogli grać samotnie na boty.

Battlefield 2042 ukaże się na PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S oraz na PC (Steam/Origin/EA Desktop) już 22 października tego roku i zostanie wydany w trzech edycjach: standardowej, złotej i ultimate, za które trzeba będzie zapłacić od 269,90 zł do 499,90 zł. Jednak jeden z polskich sklepów oferuję edycję pudełkową na PC za 219 zł, 

Osoby, które zamówią grę w pre-orderze lub wykupią abonament EA Play Pro będą mogły kupić edycję standardową z 10% zniżką i grać od 15 października.
Tradycyjnie dla serii, gracze skorzystają z czterech klas postaci, które będą miały unikalne zdolności, jak np. dron ułatwiający zauważenie wrogów. Natomiast w dniu premiery dostępnych będzie 7 map stworzonych tak, aby pomieściły maksymalnie 128 osób (na PC i konsolach nowej generacji). 

Potyczki będą mieć miejsce w Korei Południowej, Egipcie, Antarktyce, Singapurze, Francji, Indiach i Katarze. Na konsolach starej generacji mapy mają być mniejsze. Battlefield 2042 nie będzie posiadał trybu battle royale, jednak twórcy szykują nowy tryb Hazard Zone, o którym aktualnie wiadomo niewiele.

Strefa Zagrożenia - Zupełnie nowy, oparty na drużynach tryb gry, będący współczesną wersją zmagań wieloosobowych. Strefa Zagrożenia ma wyraźne cechy serii Battlefield, ale bardzo różni się od trybów wojny totalnej.

Jednak z pewnością w przyszłości deweloperzy dodadzą kolejne mapy i to zupełnie za darmo, ponieważ zapowiedziano, że Battlefield 2042 ma otrzymać 4 przepustki sezonowe wydawane co roku. Na razie wiadomo jednak, że w ich skład wejdzie 4 nowych specjalistów i elementy kosmetyczne. Sezony będą ukazywać się co 3 miesiące.DICE ponownie chce, abyśmy mogli personalizować swój ekwipunek i pojazdy.  Część skórek otrzymamy za udział w otwartych beta testach.