Niedawno na internetowym forum 4chan pojawił się „przeciek” dotyczący ważnych spojlerów z fabuły nadchodzącego Cyberpunka 2077. Dla wszystkich, którzy nie wiedzą czym jest wspomniane forum, jest to amerykański imageboard, klon japońskiego Futaba Channel.

W serwisie pierwotnie poruszano głównie kwestie związane z mangą i anime, jednak za sprawą możliwości dodawania obrazków i tworzenia anonimowych postów, 4chan przerodził się w forum, na którym pojawiało się wszystko — w tym internetowe copypasty, kontrowersyjne opinie mające na celu wywołanie toksycznej dyskusji, tak zwanego shitstormu, a także fałszywe informacje o najpopularniejszych wydarzeniach, grach i filmach.

W tym przypadku mamy do czynienia z ostatnim wymienionym zjawiskiem.
Właśnie na wspomnianym 4chan'ie pojawił się wpis dotyczący rzekomego przecieku fabuły Cyberpunka 2077. Oryginalny autor wpisu na podstawie informacji ze źródeł, które zna tylko on, zarzuca dziele polaków, że dosłownie kradnie ono główne założenia fabularne z Fallout New Vegas, innej gry RPG, wyprodukowanej przez Bethesda Softworks i Obsidian Entertainment.> To zrzynka z New Vegas. Masz specjalny chip, którego chcą wszystkie frakcje, bo zapewni im moc, która pozwoli kontrolować Night City
> Możesz stanąć po stronie Arasaki i stać się jego prawą ręką lub zdradzić go i przejąć firmę dla siebie
> Możesz stanąć po stronie Militech i pokonać Arasakę, stając się ważnym graczem w nowej korporacji dominującej na świecie
> Możesz stanąć po stronie któregoś z różnych gangów Night City i sprzymierzyć się z nimi, by pokonać Arasakę, czyniąc ten gang jednym z dominujących w Night City
> Możesz wysadzić Night City za pomocą bomby atomowej
> Możesz rzucić wszystko i opuścić Night City z obiektem swoich zainteresowań pod warunkiem, że ona/on kocha cię na tyle, by wszystko zostawić 


Informacja szybko wydobyła się z oryginalnego forum trafiając między innymi na serwisy Reddit oraz Twitter. W tym ostatnim jeden z użytkowników pod wpisem promującym Cyberpunk 2077 postanowił bezpośrednio zapytać deweloperów o to, czy ten przeciek jest prawdziwy.TDO - Czy to prawda, że Night City zostanie wysadzone bombą atomową na końcu gry? Coś w stylu New Vegas? Proszę uspokójcie mnie, nie będę w stanie zasnąć przez następne 24 dni.

せきえい - Myślałem, że w trakcie wojen korporacyjnych, zanim Night City zostało zbudowane, miała miejsce detonacja bomby atomowej?


Zadający pytanie przez dłuższą chwilę nie uzyskał odpowiedzi, więc wkleił źródło i stwierdził, że informacja jest prawdziwa. Jednak do rzekomego przecieku postanowili się ustosunkować sami twórcy.TDO (odpowiada poprzedniemu użytkownikowi) - Tak to prawda. Ale podobno kolejne [red. wysadzenie bomby atomowej] będzie na końcu gry.

Cyberpunk 2077 - Nic z tego nie ma sensu. I nie wysłaliśmy jeszcze kopii recenzenckich.


Jak się okazuje, rzekomy „przeciek” nie ma żadnego potwierdzenia w rzeczywistości — tym bardziej że recenzenci nie dostali jeszcze przedpremierowych kluczy, więc taka informacja nawet nie ma rzetelnego źródła. W takim wypadku można być spokojnym o ewentualne spojlery.

Nie ma nic dziwnego w tym, że wokół tak niesamowicie popularnego projektu trwa tak wiele spekulacji, jednak należy być czujnym i podchodzić do pogłosek z pewnym dystansem, szczególnie jeżeli nowe niesprawdzone informacje pojawiają się na kilkanaście dni przed premierą, czyli w czasie, w którym trwają tylko pomniejsze prace związane z wykrywaniem błędów.