Firma 2K Sports zaprezentowała niedawno swoją produkcję NBA 2K21, która zadebiutuje pod koniec roku. Wydanie na konsole obecnej generacji, PlayStation 4 i Xbox One kosztują standardowo $59.99. Koszt zakupu gier już od czasów konsoli Xbox 360 utrzymywał się na poziomie $59.99. Niestety, wersja przeznaczona na najnowsze urządzenia do gier Xbox Series X oraz PlayStation 5 pojawiła się z wyższą ceną wynoszącą $69.99. 

Prezes firmy analitycznej IDG Consulting, Yoshio Osaki udzielił wywiadu dla serwisu GamesIndustry.biz i wyjaśnił w nim problem podwyżek cen. Koszty produkcji gier AAA na nową generację wzrosły aż o 200%. Przedstawiciel IDG zauważa, że od 2005 roku, każda forma cyfrowej rozrywki podrożała, czy to bilety do kina, usługi VOD, telewizja czy aplikacje z muzyką takie jak Spotify, czy Apple Music. 

„W ostatnim czasie cena oprogramowania na nową generację podwyższyła się w 2005 i 2006 roku z $49.99 na $59.99 na początku debiutu Xbox 360 i PlayStation 3. Nawet jakby gry podrożały do $69.99 za tytuły na nową generację, to przyrost między 2005 a 2020 rokiem to tylko 17%. To i tak niedużo. Podczas gdy koszty opracowywania i publikowania wzrosły, a ceny w innych branżach rozrywkowych również znacznie wzrosły, ceny oprogramowania nowej generacji nie odzwierciedlają zysków. Podwyżka z $59.99 na $69.99 nie pokrywa w całości kosztów, ale staje się to bardziej opłacalne dla twórców” - podkreśla Yoshio Osaki. Źródło: nba.2k.com

Analityk wspomina także o tym, że inny wydawcy również zamierzają podnieść cenę swoich gier:

IDG współpracuje ze wszystkimi najważniejszymi twórcami gier, a nasze badania wskazują na to, że twórcy i wydawcy planują podwyższenie cen dla swoich marek, z tych samych powodów, o których wspominaliśmy wcześniej. Nie każda gra powinna kosztować $69.99, ale flagowe tytuły AAA takie jak NBA 2K zdecydowanie bardziej zasługują na tę cenę”.

Źródło: nba.2k.comgamesindustry.bizplaystation.com