Lootboksy to forma mikrotransakcji, w której gracz kupuje pakiet z przedmiotami z gry, które są wybierane losowo. Najbardziej znanymi przykładami są paczki z FIFA Ultimate Team i skrzynki obecne chociażby w Counter-Strike: Global Offensive

Wielu graczy przeznacza na nie spore sumy pieniężne, co rodzi poważne problemy, ponieważ w te tytuły grają także dzieci. Dlatego wiele krajów uznało, że lootboksy mogą prowadzić do uzależnienia od hazardu. 
Z tego powodu od dłuższego czasu mówi się o wprowadzeniu regulacji, w wyniku których w niektórych krajach gry z lootboksami są niedozwolone i ich twórcy muszą je usunąć, aby te produkcje mogły być sprzedawane w niektórych krajach. 

Jak donosi serwis Der Spiegel, w zeszły piątek w Niemczech została uchwalona ustawa, na mocy której gry z losowo generowaną zawartością otrzymają oznaczenie 18+, a w Niemczech system PEGI jest mocno przestrzegany, gdyż sprzedaż takich tytułów nieletnim wiąże się z karą w postaci grzywny.

Dlatego jeżeli przykładowo Electronic Arts będzie chciał zachować oznaczenie wiekowe 3+ dla gier z serii FIFA to będzie musiał usunąć niechciane paczki. Aktualnie gra informuje gracza, jakie ma szanse na otrzymanie zawodnika o danych umiejętnościach.
Co ciekawe, według specjalistów z Juniper Research do 2025r. 230 milionów graczy ma kupować lootboksy w grach mobilnych, co ma wygenerować 20,3 miliardów przychodu.