Pierwsze dni i tygodnie nowego roku to czas podsumowań. Z naszym mogliście się zapoznać jeszcze przed Sylwestrem, a teraz przyszła kolej na firmy takie jak Microsoft. Przedstawiciele firmy potwierdzają, że 2020 r. był czasem usługi Xbox Game Pass, która podczas pandemii zyskała na popularności.
Nic dziwnego, ponieważ abonament oferuje aktualnie 395 unikalnych tytułów, a jeżeli dodamy do nich także te wchodzące w skład Xbox Game Pass Ultimate i uwzględnimy podział na platformę (konsola, PC, smartfon) wyjdzie wynik 495 dostępnych produkcji.  
W rozbiciu na poszczególne środowiska posiadacze konsol znajdą dla siebie aktualnie 348 tytułów, pecetowcy 229, a użytkownicy telefonów z systemem Android 205. Niemniej, wszyscy wiemy, że przy wyborze gier kierujemy się ich rodzajem. Fani strzelanek mogą sięgnąć po 101 gier, miłośnicy przygodówek mogą wybierać spośród 370 tytułów. Z kolei dla amatorów familijnej rozrywki Game Pass oferuje 68 pozycji. To jednak nie wszystko! Wśród gier ID @ Xbox wybierać można z 87 opcji, zaś z katalogu EA Play aż 82 propozycje.

Powyższe statystki mogą robić wrażenie, jednak najważniejsza zawsze pozostaje jakość. Według Wall Street Journnal obiektywne i najbardziej cenione noty gier przyznaje Metacritic.com. Według danych serwisu aż 37.5 proc. tytułów dostępnych w Game Passie uzyskało ponad 80 punktową ocenę. Natomiast najliczniejszą grupę gier stanowią te oceniane pomiędzy 80 a 89 punktami – jest to 32.2 proc. całego katalogu usługi.

Co warte zauważenia, to fakt, iż aż 21 gier z portfolio Game Passa posiada notę 90 punktową lub większą. Najwyżej ocenianą grą usługi jest futurystyczny shooter z elementami RPG: Mass Effect 2, mogący pochwalić się 96 punktami. Na drugiej lokacie względem ratingu uplasowały się Celeste, Gears of War, Halo 3 – każde z wynikiem 94 punktów.

W tej kategorii podium zamyka sequel Gears of War oraz trzecia odsłona wspomnianego Mass Effect, oba po 93 pkt. Powyżej 70 punktów plasuje się ponad 62 proc. gier, zaś średnia ocena wszystkich dostępnych tytułów to 60.3 punktu. Zaledwie 2.5 proc, czyli 10 gier, uplasowało się poniżej 59 punktów na Metacritic.

Ujawniono także gry, które zajmą nam najwięcej oraz najmniej czasu. Zajawkowicze pierwszego podejścia najchętniej sięgną po co-op Dead by Daylight, na który według HowLongToBeat.com można poświęcić nawet 461 godzin. Oznacza to, że należałoby grać w ten tytuł nieprzerwanie przez 19.2 doby! Warto w tym wypadku zaznaczyć, iż mówimy o czasie poświęconym na samą rozgrywkę. Ze względu na jej tryb ciężko mówić stricte o jej ukończeniu.

Podobnie angażujących gier w katalogu Game Passa są jeszcze 4 pozycje – średnio na zabawę w każdej z nich gracze poświęcili przeszło 100 godzin, a są to:

  • PlayerUnknown’s Battlegrounds – 160 h (Tryb: Battle Royal)
  • Europa Universalis IV – 119 h
  • FIFA 15 – 118 h
  • KINGDOM HEARTS - HD 1.5+2.5 ReMIX – 112 h

Dla kontrastu gry, które zajmą nam najmniej czasu to Fractured Minds – gra przygodowa, w której należy pokonywać problemy psychiczne (sic!), a jej przejście to nieco ponad pół godziny. Inną ekspresową propozycją może być jakże aktualna Pandemic: The Board Game, gdyż tę pozycję można ukończyć 1 godzinę.

Żeby jednak zejść na ziemię zaznaczmy, że średni czas dotarcia do finału gier z Game Passa w 2020 r. wynosił 19.5 godziny. Zdecydowana większość z nich – 43.5 proc – jest do przejścia w mniej niż 10 godzin. Natomiast, drugą najliczniejszą grupę – 35.44 proc. – stanowią tytuły do pokonania do 29 h.