Według Jasona Schreier'a kobieca postać o imieniu Kassandra pierwotnie miała być jedyną grywalną postacią w Assassin’s Creed: Odyssey. Taki pomysł mieli deweloperzy i programiści gry. Koncepcja jednak została stanowczo odrzucona przez szefostwo Ubisoft. Dziennikarz serwisu Bloomberg twierdzi, że francuska firma celowo umniejszała rolę kobiet w grach z serii Assasin's Creed.


Według kontaktów dziennikarza, oryginalne plany deweloperów, dotyczące Assassin's Creed Syndicate, wydanego w 2015 roku, zakładały, że protagoniści Jacob oraz Evie mieli odegrać taką samą rolę w fabule. Jason Schreier twierdzi, że wprowadzono zmiany, aby to mężczyzna odegrał główną rolę w tej historii.Źródło: assassinscreed.fandom.com

Oryginalne plany deweloperów na inną odsłonę, Assasin's Creed Odyssey zakładały, że w grze gralibyśmy tylko kobiecą postacią — Kassandrą. Taka koncepcja nie spodobała się jednak zarówno dyrektorowi kreatywnemu firmy jak i działowi marketingu francuskiego giganta. Według włodarzy Ubisoftu, gry z kobietami w rolach głównych sprzedają się znacznie gorzej, niż te, w których główne skrzypce grają mężczyźni.


Źródło: Ubisoft

Serge Hascoet, czyli wspomniany dyrektor kreatywny, już nie pełni swojej roli we francuskiej firmie. Spowodowały to liczne oskarżenia o mizoginię, homofobię czy molestowanie seksualne współpracowników. Według kontaktów Jasona Schreier'a, Serge miał dobitnie przekazać zespołom programistów i projektantów, że należy postawić na — według niego — bezpieczne rozwiązanie i wybrać mężczyznę na głównego bohatera. Informatorzy twierdzą, że właśnie z tego powodu na deweloperach wymuszono opcję wyboru płci protagonisty. 

Assasin's Creed Origins, czyli wcześniejsza odsłona serii, także miała paść ofiarą uprzedzeń. Według pogłosek pierwotna koncepcja zakładała, że na samym początku fabuły protagonista znany z finalnej gry — Bayek, miał zostać trwale niedysponowany lub zginąć. Projektanci chcieli, by gracze wcielili się w jego żonę, Ayę. Podczas procesu produkcji zaczęto umniejszać rolę kobiety, żeby doprowadzić do tego, aby to jednak jej mąż został głównym bohaterem.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że według fabuły, to właśnie Aya odpowiada za powstanie Bractwa Asasynów w Egipcie. Zaś w Odyssey, to Kassandra  pozostała kanoniczną postacią.Źródło: microsoft.com

Były dyrektor kreatywny, Serge Hascoet był jedną z najważniejszych osób w Ubisoft. W ubiegłym tygodniu postanowił jednak zrezygnować ze swojego stanowiska. Zrobił to zaraz po tym, jak media ujawniły zarzuty skierowane w jego osobę. Dla prasy nie bez znaczenia jest fakt, że Serge jest również przyjacielem Yvesa Guillemota, czyli szefa wykonawczego i założyciela francuskiej firmy. Ubisoft do tej pory nie ujawnił konkretnych wyników wewnętrznego dochodzenia.

Źródło: Ubisoft, bloomberg.com