Cyberpunk 2077 to zdecydowanie najbardziej wyczekiwana gra w tym roku. Pomimo że nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na zabawę przy zachowaniu wysokich ustawień graficznych, to raczej większość graczy chciałoby, chociaż w grę zagrać. Niestety, produkcja nie uruchomi się na każdym komputerze. 

Marcin Gollent, główny programista grafiki Cyberpunk 2077, w wywiadzie dla serwisu PCGamesHardware poinformował, że obsługa DirectX 11 nie wystarczy. Cyberpunk 2077 zadziała wyłącznie na komputerach obsługujących biblioteki DirectX 12. To oznacza, że w produkcję zagramy jeżeli posiadamy Windows 10 oraz współczesną kartę graficzną. Oprogramowanie DirectX 12 obsłuży także Windows 7 z Service Pack 1. 

W ramach ciekawostki można wspomnieć, że w ubiegłym roku producent systemu zaimplementował obsługę pakietu tylko z powodu gry World of Warcraft. Jednak dzisiaj możemy powiedzieć już o prawie pełnym wsparciu dla tych bibliotek. Niestety, Cyberpunk 2077 nie uruchomią posiadacze Windows 8 oraz Windows 8.1.


„Zdecydowaliśmy się na użycie DirectX 12 z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze, to standardowe oprogramowanie dla systemu konsoli Xbox. Gra zmierza na Xbox One, więc chcieliśmy to zaimplementować tak szybko jak to możliwe. Po drugie daje nam to możliwość użyci DirectX Ray Tracing, biorąc pod uwagę fakt, że chcieliśmy już od początku wdrożyć tę technologię, to decyzja o wyborze DirectX 12 była łatwa” - wspomina Marcin Gollent. Deweloper potwierdził, że Cyberpunk 2077 wykorzysta także biblioteki DirectX 12 Ultimate przeznaczone dla kart graficznych Nvidia RTX. 

Jeżeli posiadacze Windows 8 chcieliby zagrać w najnowszą produkcję autorstwa CD Projekt RED, to należy, aby rozważyli przejście na inny system. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że najmniej problemowym i najwydajniejszym rozwiązaniem pozostaje Windows 10.

Źródła: CD Projekt RED, pcgameshardware.de