Nowy tytuł nazwano PUBG New State, ze względu na to, że jest to kolejny etap życia i rozwoju tego uniwersum. Produkcja będzie oparta na modelu biznesowym free-to-play, co oznacza, że tak jak w PUBG Mobile, będzie można grać za darmo - nie będą naliczane żadne opłaty z tytułu nabycia gry.

Jak poinformowano, premiera na urządzenia mobilne ma być jeszcze w tym roku, więc pojawia się pytanie: czy PUBG New State będzie dostępne wyłącznie na urządzeniach z androidem i iOS'em? Na ten moment twórcy nie potwierdzili czy istnieje szansa, że produkcja zadebiutuje również na komputerach osobistych i konsolach. 

Jak wspominają sami deweloperzy, nowa gra od początku jest projektowana i tworzona z myślą o urządzeniach mobilnych, co delikatnie sugeruje, że nowe PUBG bardziej skupi się raczej na podbiciu tego rynku, a inne będą jedynie dodatkiem.

Niewykluczone jednak, że deweloperzy potrzebują po prostu więcej czasu na opracowanie i ogłoszenie wydań na inne platformy, takie jak konsole i PC.Intencją twórców jest to, aby odtworzyć lubiane przez graczy rozgrywkę i mechaniki oryginalnego PUBG, lecz chcą odświeżyć, rozwinąć i przenieść je na klimaty futurystyczne. Akcja gry została osadzona w 2051 roku, czyli na wiele lat po wydarzeniach z pierwowzoru.

Jeżeli chodzi o mapę, to przeszła małą rewolucję. Twórcy wspominają, że weterani PUBG z pewnością zauważą "interesujące zmiany" którymi wyróżnia się nowy battleground na tle pierwowzoru. Nowe pole walki opisywane jest enigmatycznym skrótem "TROI", ale nie wiemy na razie, co on oznacza.

No dobrze, ale czym tak naprawdę się różni nowy PUBG od starego? Na ten moment wiemy tylko o innym czasie akcji, oraz kilku nowościach, jakie zobaczymy w tym tytule. 
Przede wszystkim, zostanie lubiany przez graczy system strzelania i prowadzenia pojazdów. Ponadto będziemy mieć więcej możliwości na dostosowywanie swojej broni, usprawnienie jej wydajności, będzie można zmienić tryb ognia, a nawet zamontować granatnik na karabinie.

Z racji na czas akcji i futurystyczny setting, do naszej dyspozycji zostały oddane również drony, tarcze balistyczne i wiele więcej.

Deweloperzy zapewniają także, że zostanie wprowadzony szereg usprawnień samego silnika, na którym oparta jest gra. Według zapewnień deweloperów nowo opracowana mechanika renderowania Global Illumination ma zdecydowanie poprawić wygląd i płynność tytułu.

Oprócz tego programiści skupiają się także na dopracowaniu optymalizacji, aby wykorzystać pełny potencjał wydajnościowy smartfonów obecnych na rynku podczas gry w PUBG New State, co nie udało PUBG Mobile.