Na tę chwilę fani uniwersum Torchlight czekali aż 8 lat, lecz w końcu Perfect World Entertainment i studio Echtra Games Inc. mogą z dumą ogłosić, że Torchlight III w końcu zadebiutował na Steamie, PlayStation 4 i Xboksie One w cenie 142,99 zł.

Proces tworzenia tej gry miał swoje gorsze i lepsze momenty, jednak myślimy, że warto było czekać na efekt końcowy naszych prac. Chcielibyśmy podziękować wszystkim fanom, którzy towarzyszyli nam podczas tej przeprawy – Wasze wsparcie jest dla nas niezwykle ważne. A teraz wskakujcie do gry i bawcie się dobrze na granicy!

Te słowa wypowiedział Max Schaefer, prezes Echtra Games i współtwórca serii, która została zapoczątkowana w 2009 r. Jednak z tego co powiedział Yoon Im, prezes Perfect World Entertainment można wywnioskować, że wydawca wykazał się nie tylko ogromną cierpliwością, ale i wiarą w ukończenie gry.

Wierzyliśmy i wspieraliśmy wizję Maxa i programistów z zespołu Echtra od pierwszego dnia prac nad rozszerzeniem uniwersum Torchlight. Jestem niezwykle szczęśliwy, mogąc patrzeć, jak ta najnowsza przygoda staje się rzeczywistością i nie mogę się doczekać, aż zarówno starzy fani serii, jak i nowe pokolenie graczy, będą w końcu mogli cieszyć się wszystkim tym, co ta wspaniała gra ma do zaoferowania

Chociaż poprzednia odsłona zadebiutowała w 2012 r., w świecie Torchlight III upłynęło aż 100 lat od chwili pokonania Złego Alchemika i zapieczętowania serca Władcy Zaświatów wewnątrz Rdzenia Zegara. Przez ten czas Novastrai było bezpieczne, aż do teraz, ponieważ Cesarstwu Żaru grozi inwazja Netherima. Torchlight III zawiera wszystkie mechaniki znane z poprzednich części, w tym tryb kooperacji dla 4 osób, offline dla pojedynczego gracza czy system zwierzęcych towarzyszy. Jednocześnie gra wprowadza kilka nowych funkcji, takich jak trzy epickie akty, unikalny system podklas relikwii, w pełni dostosowywalne foty i wymagające wysokopoziomowe wyzwanie Fazeer Shah’s Dun-Djinn. Co więcej, gra oferuje wielopoziomowy system osiągania postępów z „kontraktami”  umożliwiający graczom zdobycie chwały i odblokowanie epickich przedmiotów – a także całe mnóstwo zadań i potyczek z bossami.

Torchlight III zawiera cztery zróżnicowane klasy postaci i pięć potężnych relikwii o unikalnych zdolnościach i mocach: 

  • Czarodziej „Dusk Mage” to zaklinacz, który opanował moce energii światła i mroku – i z których korzysta do miotania niszczycielskich zaklęć.
  • Robot „Forged” to potężna machina używająca arsenału uzbrojenia do podpalania i wysadzania w powietrze swoich przeciwników.
  • Kowal „Railmaster” to doświadczony miłośnik mocy lokomotyw wkraczający do walki z potężnym młotem i uzbrojonym po zęby pociągiem bitewnym.
  • Strzelec „Sharpshooter” łączy w sobie nienaganną precyzję z bronią dystansową i magicznymi akcesoriami, aby siać spustoszenie wśród wrogów na dużą odległość.

Relikwie:

  • „Bane” (Zmora) – przyzywa roje pajęczaków i miota salwami zabójczej trucizny.
  • „Blood Drinker” (Krwiopijca) – leczy rany gracza, jednocześnie wykrwawiając jego przeciwników.
  • „Coldheart” (Mroźne serce) – umożliwia kontrole tłumu poprzez zamrażanie, spowalnianie lub odrzucanie zbliżających się wrogów.
  • „Electrode” (Elektroda) – uwalnia nieprzewidywalne impulsy elektrycznej energii.
  • „Flaming Destroyer” (Ognisty niszczyciel) – spala wrogów i podpala otoczenie.