Jedną z największych nowości PlayStation 5 są Karty aktywności. Jest to jedna z funkcji interfejsu PS5, która pozwala sprawdzić ile czasu zajmie nam wykonanie danego zadania potrzebnego np. do zdobycia trofeum lub zasięgnięcia porady, gdy nie radzimy sobie z jakimś poziomem. Ponadto od premiery konsoli możemy sprawdzić, ile czasu spędziliśmy przy danym tytule.
W ostatnich latach konsole PlayStation swój sukces zawdzięczają grom dla pojedynczego gracza takim jak Ghost of Tsushima, Horizon Zero Dawn czy Marvel's Spider-Man.

Okazuje się jednak, że statystyki, jakie otrzymywali deweloperzy tworzący tytuły na wyłączność konsol Sony wskazywały na to, że gry singleplayer nie cieszą się odpowiednią popularnością.

Wszyscy doskonale wiemy, że gry dla pojedynczego gracza umierają


Jak podaje portal Vice, taka informacja otwierała zeszłoroczny raport dla deweloperów dotyczący tego, w co najchętniej grali posiadacze PlayStation 4. Jednak tozwykła zmyłka, ponieważ w dalszej części widniała taka treść:


Według danych Sony singleplayer kwitnie w ostatnich latach użytkownicy PlayStation regularnie spędzają więcej czasu w trybach offline, niż w online.


Jednak obecność kart aktywności jest dowodem na to, ze coś faktycznie było na rzeczy. W raporcie japońska firma podała, że gracze często skarżyli się na to, że nie wiedzą ile czasu będą musieli poświęcić na przejście kolejnego rozdziału, podczas gdy mają ograniczoną ilość czasu wolnego. 

Natomiast kiedy wracali do gry po dłuższej przerwie czuli się zagubieni, ponieważ nie pamiętali co i jak się robi w danej produkcji. Co ciekawe, użytkownicy przyznali, że znalezienie odpowiedniej solucji zajmuje im więcej czasu niż sama rozgrywka.Jednak wolą korzystać z filmików pokazujących jak ukończyć daną misję, ponieważ chcąc wejść do jakiejś grupy fanowskiej obawiają się natknięcia na spoilery. 

Właśnie dlatego powstała ta funkcja, aby ułatwić i uprzyjemnić obcowanie z daną grą. Gracz może nie tylko skorzystać z poradników, ale również zadecydować czy chce zobaczyć treści, które zdaniem autorów zdradzają jakieś istotne szczegóły, które powinno się poznać wraz z postępami fabularnymi.