Niedawno poznaliśmy konkrety na temat wstecznej kompatybilności dla nowej konsoli Sony, w tym gry, w które na pewno nie zagramy na PlayStation 5. Jedną z takich produkcji jest Shadwen z 2016 r.Była to gra skradankowa osadzona w realiach fantasy dostępna jedynie na PlayStation 4 i PC. Główną bohaterką była zabójczyni o tytułowym imieniu Shadwen, która miała za zadanie zabić króla. Jednak w trakcie realizacji misji natknęła się na osieroconą dziewczynkę Lily, której obecnośc wpływa na rozgrywkę, gdyż musimy decydować czy dokonać morderstwa na oczach dziecka, czy rozwiązać problemy w inny sposób. 

Chociaż gra została uznana za przeciętną i pamięta o niej raczej tylko wąskie grono fanów, studio Frozenbyte postanowiło wytłumaczyć, dlaczego Shadwen nie będzie obsługiwać wstecznej kompatybilności PlayStation 5. 

Mamy wiele gier na PS4, w które można grać na PS5, w tym wszystkie gry Trine i Nine Parchments. Jednak z jakiegoś powodu Shadwen zatrzymuje się na ekranie ładowania. Gdyby stało się to w jednej z naszych nowszych gier, prawdopodobnie szybko znaleźlibyśmy przyczynę. Niestety, Shadwen jest dość stary, korzysta ze starszej wersji naszego silnika, której już nie wykorzystujemy i nie aktualizujemy na żadnej platformie, a debugowanie tego problemu lub tworzenie nowej wersji wymagałoby sporego wysiłku. Dlatego zdecydowaliśmy się, że Shadwen będzie grą tylko na PS4.