Jedną z cech, która wyróżnia najnowsze Xbox Series X|S na rynku jest wsteczna kompatybilność ze wszystkimi poprzednimi konsolami Microsoftu. Jednak to nie wszystko, ponieważ na nowym Xboksie możemy uruchomić emulator PlayStation 2. 

Youtuber o nazwie Modern Vintage Gamer postanowił stworzyć film, na którym pokazuje, że na słabszej konsoli dziewiątej generacji da się uruchomić emulator konkurenta dla pierwszego Xboksa sprzed 20 lat.
Jeżeli posiadacie Xboksa Series S, a chcielibyście pograć w inne tytuły niż te, które macie w cyfrowej kolekcji lub usłudze Xbox Game Pass musicie pobrać RetroArch. Dzięki  niemu zagracie w gry z pierwszego i drugiego PlayStation, PSP oraz niektóre z bibliotek Nintendo.

Aby go uruchomić, musicie wejść w tryb programisty i wybrać opcję najwyższej wydajności. Co prawda, czasami niektóre tytuły mogą się zawiesić i wyrzucić do menu. Jednak pomijając tę niedogodności będziecie mogli zagrać w takie produkcje jak pierwszy God of War, Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty czy Shadow of the Collosus.