Andrzej Ziemiański to kultowy pisarz polskiej fantastyki. W 2008 roku wydał książkę osadzoną w cyberpunkowym świecie o tytule Toy Wars. Teraz twórca powraca z nową powieścią w tym samym klimacie. Cyberpunk. Odrodzenie to spojrzenie na futurystyczną wizję świata ze współczesnego dla nas punktu widzenia. Książka jest przepełniona obawami dzisiejszego człowieka. Niepewność związana z przyszłością wypełnioną nowymi technologiami czy przejęcie kontroli nad człowiekiem przez wielkie korporacje oraz nowoczesne maszyny to tylko parę problemów, które są poruszane w tej historii.

Powieść osadzona jest w przyszłości, w miejscu pełnym neonów i nowoczesnej technologii. W tak zwanym Zakazanym Mieście pewien emerytowany policjant imieniem Shey Scott próbuje rozwiązać sprawę tajemniczego morderstwa popełnionego w pilnie strzeżonym laboratorium.

Ta [cyberpunkowa] wizja przyszłości od dawna nas już otacza. Choć oczywiście z perspektywy ciągle trochę prowincjonalnej Polski trudno to zauważyć. Ale wystarczy spojrzeć na Chiny. Cybernetyczny totalitaryzm już jest. [...] A niestety współczesne społeczeństwa są bardzo łatwym celem. Wystarczy porozmawiać o cenach. Najlepiej dać coś ludziom za darmo (jak choćby Facebook czy Google). A jak mówił Steve Jobs: jeśli dostajesz coś za darmo, to w tej transakcji ty jesteś towarem. Nie będziemy się wzbraniać wejścia do matrixa nie dlatego, że ktoś nieprzekonująco pokazywał nam kolczaste druty i strażnicze wieżyczki. Wejdziemy do niego, ponieważ tam jest fajnie. Miło, ciepło i dostatnio. Sprzedamy prawo do decydowania o sobie, bo dostaniemy tyle rzeczy za darmo…
Andrzej Ziemiański w wywiadzie dla Antyweb.plKsiążka jeszcze przed premierą została doceniona za granicą. Powieść oprócz Polski sprzedawana będzie również w Czechach. Trwają rozmowy o sprzedaży praw również do innych krajów.


źródło: materiały prasowe