Tribeca Film Festival to coroczny festiwal, który odbywa się każdej wiosny w Nowym Jorku od 2001 r. Do tej pory w dwudziestoletniej historii tylko dwie gry zostały docenione przez jurorów tego konkursu. Wyróżnienia otrzymali L.A Noire w 2011 roku,oraz Beyond: Two Souls w 2013 r. W tej grze studia Quantic Dream wystąpili prawdziwi aktorzy — Ellen Page i Willem Dafoe.
Jednak już w 2021 r. gry otrzymają własną kategorię, ponieważ Tribeca Games Award ma powędrować do najciekawszego pod względem narracyjnego i stylistycznego tytułu. Za dobór produkcji odpowiadać będą weterani branży gamingowej i filmowej w postaci w składzie: Geoff Keighley, Hideo Kojima. Sam Lake, Kiki Wolfkill, Jon Favreau i Nia DaCosta.


O decyzji przyłączeniu gier wideo opowiedziała w wywiadzie dla The Hollywood Reporter, dyrektor generalna festiwalu, Jane Rosenthal:


Tribeca od zawsze służyła jednoczeniu artystów i zróżnicowanych widowni ze sobą, aby wspólnie celebrować magię opowiadania historii we wszystkich jej formach. To niesamowite móc zobaczyć, jak twórcy gier tworzą te immersyjne światy na bazie własnych, unikalnych historii, postaci, fabuły i języków, a ich praca powinna zostać doceniona. Sama jestem ciekawa nielinearnych sposobów opowiadania historii i myślę, że gry oferują właśnie to nowe oblicze narracyjnej ekspresji i immersji, które przynależą częściowo do kina, a częściowo właśnie do gamingu.