O największym ataku hakerskim w historii Twittera pisaliśmy w lipcu. Zuchwalcy korzystając z dostępu do wielu z najpopularniejszych kont na platformie, zamieścili posty wyłudzające od obserwujących kryptowalutę. Oszukanych było wielu, a jednym z zaatakowanych profili stał się obecny kandydat na prezydenta USA. Nieuniknionym było więc, by sprawą zajęły się poważniejsze instytucje. Kilka tygodni temu opisaliśmy, że śledztwo wszczęło FBI, a dziś dowiedzieliśmy się, że sprawcy zostali schwytani.
Samo oszustwo było zaskakująco proste, ale i tak sporo osób dało się na nie nabrać. Wstępne szacowania szacowały ukradzioną kwotę na równowartość ponad 100 000 dolarów. Hakerzy przy użyciu popularnych, zweryfikowanych kont takich jak Apple, Uber, Bill Gates czy Elon Musk umieścili na tablicach posty informujące, że w ramach odpłacenia się fanom czy wdzięczności będą rozdawać pieniądze. Każda suma przesłana na podany rachunek Bitcoin miała być zwracana nadawcy podwójnie. Odpowiedzialnych za atak zatrzymano, ale kryptowaluta może być już niemożliwa do odzyskania.

Głównym podejrzanym jest amerykański siedemnastolatek. Ma być sądzony jak dorosły i postawiono mu 30 zarzutów takich jak przestępstwo zorganizowane,  kradzież informacji, nielegalne wykorzystanie cudzych urządzeń, podawanie fałszywych informacji... Niewykluczone, że wykradziono też dane z wielu innych kont. Lista jest długa i według prokuratora stanowego przestępstwa są zbyt poważne, by podejrzanego traktować jako zwykłego nastolatka. 

Niedługo później aresztowano kolejnych hakerów - 19-latka z Anglii, 22-latka z Orlando i trzeciego nastolatka, którego tożsamość nie została jeszcze potwierdzona. Im oraz głównemu podejrzanemu za to i inne ujawnione oszustwa grożą poważne kary finansowe i nawet dożywocie w więzieniu. Twitter zapewnia, że podjęto odpowiednie kroki w poprawianiu zabezpieczeń strony. Niektóre funkcje mogą być niedostępne, a odpowiedzi na zgłoszenia postów i problemów do obsługi mogą zająć nieco więcej czasu niż zazwyczaj.źródło: the verge grafika: engadget, techstreet