Firma AMD opublikowała dziś wygląd nowych Radeonów serii RX 6000 o nazwie Big Navi. Jest to idealne zagranie dla podbudowania zainteresowania przed październikową prezentacją układów. Big Navi najprawdopodobniej wykorzystuje mikro architekturę AMD RDNA (Radeon DNA) 2. Jest to technologia wykorzystywana w układach w next-gen Microsoft oraz Playstation 5. Niemniej to właśnie RX 6000 ma pokazać prawdziwą mod RDNA 2.


Jest niemal pewne, że nowa Big Navi zachowa również wsparcie dla szybkiego interfejsu PCIe 4.0. Estetycznie prezentowana karta prawdopodobnie w edycji referencyjnej prezentuje się dobrze, przypominając founders editio Nvidii obecnej generacji m.in. z powodu rozmieszczenia podwójnych 8-pinowych złączy PCIe i logiem Radeona, które prawdopodobnie będzie miało podświetlenie LED.

RX 6000 wygląda na dużą kartę graficzną, wyposażoną w układ chłodzenia z trzema wentylatorami, sugerując tym samym, że karta ma duże wymagania względem systemu chłodzenia i firma AMD nie wdrożyłaby takiego zastosowania, jeśli nie byłoby to konieczne. Pobór prądu przez kartę graficzną może wynosić nawet 375 W, w zależności od sytuacji oraz jej potrzeb podczas pracy i spoczynku.

Na poziomie estetycznym Radeon RX 6000, który jest prawdopodobnie edycją referencyjną, jest zdecydowanie przyjemny dla oczu. Wygląda na to, że AMD zdecydowało się na czarno-srebrny motyw z czerwonymi refleksami. Profil karty graficznej przypomina nam trochę osłonę Nvidii Founders Edition ostatniej generacji, zwłaszcza rozmieszczenie podwójnych 8-pinowych złączy PCIe i logo Radeon, które może mieć podświetlenie LED.
Pozostając wierny swojej nieformalnej nazwie kodowej, Radeon RX 6000 wygląda na dużą kartę graficzną, chociaż obrazy mogą być mylące. Tak czy inaczej, karta graficzna jest wyposażona w układ chłodzenia z trzema wentylatorami, co sugeruje, że ma duże wymagania dotyczące chłodzenia. Co więcej, zdrowy rozsądek mówi, że AMD nie wdrożyłoby trzech wentylatorów do rozwiązania chłodzącego, chyba że byłyby konieczne.

Karta graficzna pobiera energię przez dwa 8-pinowe złącza zasilania PCIe. Gniazdo PCIe zapewnia do 75 W, a każde 8-pinowe złącze zasilania PCIe może dostarczać do 150 W, co oznacza, że Radeon RX 6000 może pobierać do 375 W. Nie oznacza to jednak, że Big Navi jest świrem mocy. Po prostu sok jest tam, jeśli karta graficzna tego wymaga.

Analityk techniczny Anshel Sag udostępnił wygląd karty graficznej za pomoca AMD Battle Arena Fortnite, dzięki czemu możemy przyjrzeć się, jakie będzie posiadała porty wyjściowe.

Według przedstawionego filmu dowiedzieliśmy się, że nowy AMD Radeon RX 6000 będzie wyposażony w jeden port HDMI, dwa wyjscia Display Port oraz USB- C, który jest dostępny w niektórych modelach Navi21. Można założyć, że jest to normalny port USB-C, a nie interface Thunderbolt 3, ponieważ nie posiada. Można założyć, że jest to normalny port USB-C, a nie interface Thunderbolt 3, ponieważ nie posiada oznaczenia błyskawicy. Możliwe, że jest to port, dzięki któremu będzie można podpiąć monitor, które stają się coraz popularniejsze.

Jeśli chcecie sami na własnych oczach zobaczyć kartę za pomocą AMD Battle Arena w Fortnite, możecie uzyskać dostęp za pomocą tego kodu 8651-9841-1639.