O kartach graficznych NVIDIA z serii RTX 3000 głośno jest już od dłuższego czasu. Do tej pory o nadchodzących podzespołach słyszano tylko plotki i spekulacje. Co prawda podejrzewa się, że oficjalna prezentacja układów dla graczy odbędzie się już za niecałe trzy tygodnie, 1 września podczas przemówienia Jen-Hsun Huanga, prezesa firmy. Jednak do tej pory nie zostały udostępnione żadne oficjalne informacje. 

Niespodziewanie, firma Micron, która od wielu lat pracuje z różnymi markami, oficjalnie ogłosiła, że pracuje nad pamięciami GDDR6X przeznaczonymi do nowych kart NVIDIA. Producent zapewnia również, że zostanie zachowane nazewnictwo używane do tej pory, ale najlepszym układem stanie się RTX 3090, a nie RTX 3080


Możliwy wygląd karty RTX 3080 / Źródło: instagram via amigodesigns


RTX 3090 zostanie wyposażony w 12 GB pamięci GDDR6X na 384-bitowej szynie danych. Ponadto Micron zapewnia, że ten typ kości osiąga szybkość od 19 do 21 Gb/s. Oznacza to, że według spekulacji, realna przepustowość pamięci RTX 3090 może wynosić pomiędzy 912 a 1008 GB/s. Dla porównania obecnie najwydajniejsza karta graficzna, czyli RTX TITAN została wyposażona w starsze pamięci GDDR6 i osiąga przepustowość od 672 do 768 GB/s.


Źródło: Micron


Najprawdopodobniej wspomniany model będzie następcą karty TITAN RTX, tyle że przeznaczonej dla zwykłych konsumentów. W dokumencie finansowym zapowiedziano również, że jeszcze szybszy model kości GDDR6X o pojemności większej niż 12 GB znajdzie się na rynku dopiero w 2021 roku. Można więc podejrzewać, że w przyszłym roku zadebiutują kolejne modele kart RTX30 tylko, że z dopiskiem SUPER.

Niestety, nie poinformowano jeszcze o zaplanowanym procesie technologicznym produkcji, a więc także o cenie nowych układów. Oficjalne kwoty zakupu powinny zostać podane 1 września bieżącego roku o godzinie 18:00, bowiem właśnie wtedy odbędzie się konferencja firmy NVIDIA. Według spekulacji pierwsze modele kart najprawdopodobniej zadebiutują w połowie września. 

Źródło: videocardz.cominstagram via amigodesigns, Micron