Niedawno podczas specjalnego filmu, Sony zaprezentowało wszystkie elementy nadchodzącej konsoli. W pewnym momencie wiceprezes działu projektowania mechanicznego Sony Interactive Entertainment Yasuhiro Ootori, który wystąpił na filmie, pokazał możliwość zmiany położenia.

Za pomocą specjalnej przykręcanej podstawki będziemy mogli umieścić konsolę pionowo lub poziomo względem podłoża. Po udostępnieniu materiału wideo wiele użytkowników zaczęło się zastanawiać nad tym, jaka pozycja konsoli będzie najlepsza.
Tak naprawdę nie jest to nowe zagadnienie — takie dyskusje trwają już od czasów PlayStation 2, które również umożliwiało zmianę pozycji.

Wszystko chodzi o to, że według niektórych użytkowników, odpowiednie umiejscowienie konsoli powoduje szybszy odczyt danych z dysku, lub poprawia przepływ powietrza w jej wnętrzu, zmniejszając temperaturę podzespołów.

Na ten temat wypowiedział się sam główny inżynier konsoli, ten sam, który wystąpił na wcześniej wspomnianym filmie:

"To jest często zadawane pytanie. Z punktu widzenia projektanta nie ma różnicy w wydajności chłodzenia między ułożeniem pionowym, a  poziomym. Myślę, że niektórzy uważają, że efektywność rozpraszania ciepła powinna być lepsza w pozycji pionowej ze względu na efekt kominowy. Jednak w układzie chłodzenia z aktywnym chłodzeniem i wentylatorem elektrycznym, efekt kominowy wystepuje na poziomie błędu pomiarowego. Wydajność działa zgodnie ze specyfikacją zarówno przy montażu poziomym, jak i pionowym."

Jak się okazuje to czy umieścimy konsolę pionowo, czy poziomo nie będzie miało żadnego wpływu na wydajność układu chłodzenia.