Od dłuższego czasu Microsoft kreuje wizję, że Xbox to nie tylko seria konsol, ale cały ekosystem. 

Wierzymy, że gry i interaktywna rozrywka, to nie sprzęt i oprogramowanie. Nie chodzi o piksele. Chodzi o ludzi. Gry zbliżają ludzi do siebie. Gry budują mosty i tworzą więzi, generując wzajemną empatię wśród ludzi na całym świecie. Radość i społeczność - po to tu jesteśmy.

Dlatego najnowsze konsole mają wspólną nazwę, abonament jak i gry są dostępne zarówno na urządzeniach Xbox, jak i komputerach z systemem Windows.

Granie jest fundamentalnie zgodne z naszą misją jako firmy. Kiedy mówisz o misji Xboksa, aby przynieść radość i społeczność gier każdemu na planecie, co absolutnie uwielbiam, to jest to dokładnie zgodne z misją Microsoftu, która polega na umożliwieniu każdej osobie i każdej organizacji na planecie osiągnąć więcej. Jako firma, Microsoft jest całym sercem za grami. Gaming to najbardziej dynamiczna kategoria w przemyśle rozrywkowym. Trzy miliardy konsumentów szuka w grach rozrywki, społeczności, twórczości, a także prawdziwego poczucia osiągnięć, a naszą ambicją jest wzmocnienie pozycji każdego z nich, gdziekolwiek grają.Tuż przed wspólną konferencją Xboksa i Bethesdy, która odbędzie się 13 czerwca o godzinie 19:00, szefowie Xboksa i Microsoftu ujawnili, co zamierzają zrobić, aby zrealizować swoją wizję. Po pierwsze, ulepszona zostanie funkcja chmury Xbox Cloud Gaming, aby ekrany wczytywania gry i większą liczbę klatek na sekundę. Również dzięki temu gracze będą mogli sprawdzić produkcję, jak funkcjonuje, by później pobrać całą zawartość. 

Po drugie, Microsoft planuje umożliwić uruchamianie gier z usługi Xbox Game Pass za pomocą przeglądarek internetowych Microsoft Edge, Google Chrome i Safari. Jednak najważniejszym celem jest implementacja systemu Xbox do telewizorów. 

Xbox współpracuje z globalnymi producentami telewizorów, aby umożliwić korzystanie z Xboksa bezpośrednio w telewizorach podłączonych do Internetu, bez konieczności używania dodatkowego sprzętu, z wyjątkiem kontrolera

Aplikacja Xbox będzie dostępna na telewizorach Smart TV oraz za pośrednictwem wspomnianego Cloud Gamingu. Będzie się to jednak wiązało z koniecznością posiadania odpowiednio mocnego łącza internetowego.