Wczoraj Nvidia oficjalnie zaprezentowała swoje najnowsze karty graficzne. Chwilę później, Asus rozpoczął swoje własne wydarzenie, na którym zaprezentowano karty RTX 3000 z serii ROG Strix, TUF i Dual. Potwierdzono także, że w serii ROG Strix i TUF będą dostępne wszystkie trzy zapowiedziane modele. 

W ofercie linii Dual znajdzie się jedynie RTX 3070. Najprawdopodobniej jest to spowodowane mniejszą konstrukcją oraz mniej wydajnym chłodzeniem.
Modele z serii ROG Strix będą zajmować aż 2,9 slotu, zaś egzemplarze z linii TUF oraz Dual tylko 2,7 slotu.
Jeśli chodzi o zasilanie, to ROG Strix wykorzysta aż trzy 8-pinowe złącza zasilania i może pobierać do 400 watów. Karty TUF i Dual będą zasilane przy użyciu standardowego podwójnej 8-pinowej wtyczki. Większy pobór mocy nie bierze się znikąd. Można mieć pewność, że w zamian nowe karty graficzne zaoferują lepsze niż dotychczas wyniki w grach i programach.
Asus na swojej stronie zapewnia również, że to nie są jedyne produkty, jakie ma w planach producent. Wkrótce ma się pojawić więcej modeli nowych RTX-ów oraz nowa konstrukcja Turbo, która zasysa i wydmuchuje gorące powietrze bezpośrednio z obudowy komputera.

Ta ostatnia może być bardzo interesująca, ponieważ zastosowanie bardzo wydajnego „zasysacza” może znacznie usprawnić wymianę powietrza — szczególnie w małych lub źle zaprojektowanych obudowach.

Asus jeszcze nie podał oficjalnych cen swoich modelów, ale warto przypomnieć, że Nvidia już wyceniła egzemplarze z referencyjnym układem chłodzenia.