W ofercie kart graficznych Nvidii z serii 30 na razie znajdują się jedynie trzy modele. Zarówno RTX 3090, RTX 3080 jak i RTX 3070 to dość drogie karty graficzne i nawet zakup najtańszego wariantu to decyzja, którą należy przemyśleć.

Jeżeli chodzi o nieco zamożniejszych graczy, to Ci narzekają głównie na małą ilość pamięci VRAM dwóch z obecnych już na rynku modeli.


Źródło: NVIDIA


Nie bez powodu istnieje także bardzo duże grono osób, które czekają na rozwój sytuacji i debiut kolejnych kart graficznych tego producenta. Bowiem już od dłuższego czasu po internecie krążą pogłoski i spekulacje dotyczące kolejnych układów Ampere, w tym ulepszonych i wyposażonych w większą ilość pamięci.

Milczenie przerywa niedawny przeciek z konferencji firmy GALAX, która omawiała temat RTX-ów z serii 30.


Źródło: Videocardz


Producent niedawno spotkał się ze swoimi chińskimi pracownikami lub akcjonariuszami. Któryś z uczestników zrobił i udostępnił zdjęcie jednego ze slajdów, na którym widniały nazwy modeli, które powinny w niedalekiej przyszłości trafić do sprzedaży.

Jak można zauważyć, na fotografii został wymieniony wariant GeForce RTX 3080 wyposażony w 20 GB VRAM. Z całą pewnością stworzenie takiego modelu jest to możliwe, bowiem dla wielu użytkowników byłby on złotym środkiem pomiędzy wydajnością i zachowaniem ceny mniejszej od topowego RTX 3090.


Źródło: NVIDIA


Linijkę niżej widnieje układ określony jako PG142 SKU 0. Najprawdopodobniej może to być nieco mocniejsza wersja RTX 3070 z dopiskiem SUPER lub Ti, która byłaby zarówno szybsza niż oryginalny odpowiednik jak i tańsza niż wyższy wariant.

Ostatni na liście jest GeForce RTX 3060, według nazewnictwa, miałby być odpowiednikiem obecnego RTX 2060. Najprawdopodobniej byłby także jednym z najtańszych modeli w całej serii, dzięki czemu stałby się niezwykle atrakcyjny dla mniej zamożnych graczy, którzy nie chcą rezygnować z wysokiej wydajności.

Niestety, na ten moment nie wiemy jeszcze kiedy Nvidia zapowie kolejne karty graficzne. Domyślamy się, że ujawnione dzisiaj modele mogą być odpowiedzią na nadchodzące układy konkurencyjnej firmy, AMD Big Navi. Najprawdopodobniej, krótko po prezentacji podzespołów „czerwonych” 28 października, Nvidia oficjalnie ogłosi swoje nowe karty graficzne.