Zaledwie kilka miesięcy temu odbyła się premiera procesorów AMD Ryzen 5000, ale wkrótce może odbyć się premiera układów APU z serii 5000, procesorów wyposażonych w zintegrowaną grafikę. Niewykluczone, że AMD opowie o nowych procesorach w ramach nadchodzących targów CES. 

Nowe modele APU Cezanne mają być wyposażone w rdzeń oparty o mikro architekturę Zen 3 oraz zintegrowaną grafikę Vega. Całość najprawdopodobniej zostanie wykonana w 7-nanometrowej litografii TSMC. Nowe procesory APU Ryzen 5000 będą bezpośrednimi następcami układów Ryzen 4000 Renoir.
Producent jeszcze nie potwierdził konkretnych oznaczeń procesorów, ale najprawdopodobniej, jak zawsze, możemy spodziewać się procesorów do laptopów o oznaczeniach "U" i "H", a także, desktopowych do komputerów osobistych o oznaczeniu "G". 

AMD jeszcze nie ogłosiło oficjalnych planów dotyczących układów Cezanne, ale z całą pewnością prowadzi pewne działania prowadzące do rozwoju tych podzespołów.

Skąd wiemy, że trwają prace nad Ryzen APU 5000? Jeden z użytkowników komunikatora WeChat pochwalił się w sieci swoją próbką inżynieryjną o numerze seryjnym 100-000000263-30_Y ES. Najprawdopodobniej jest to właśnie Ryzen 5700G/5750G.
Informacja szybko rozprzestrzeniła się w internecie, dzięki czemu w sieci możemy znaleźć pierwsze wyniki wydajnościowe nowego procesora. Niestety, na ten moment nie znamy żadnych szczegółów na temat zastosowanego układu graficznego.
Omawiany procesor został wyposażony w 8 rdzeni i 16 wątków o taktowaniu 3,5 GHz oraz 4,4 GHz w trybie Boost. W benchmarku wbudowanym w program CPU-Z układ uzyskał 613.6 punktów w teście jednowątkowym oraz 6296.2 punktów w teście operacji na wielu wątkach.

Jak na procesor APU, wyniki są naprawdę zadowalające, gdyż są nieco lepsze od pełnoprawnego Ryzen 7 3800X opartego o architekturę Zen 2 i niewiele gorsze od świeżego Ryzena 7 5800X (Zen 3).
Po podkręceniu układu sytuacja wygląda jeszcze bardziej obiecująco, wówczas wyniki polepszają się do 647 punktów w teście jednowątkowym oraz 6960 punktów w teście wielu wątków.
W rezultacie w operacjach na wielowątkowych, nowy układ Ryzen Cezanne odnotowuje lepsze wyniki od Ryzen 7 5800X.

Nie należy jednak zapominać, że są to jedynie syntetyczne, poglądowe testy w programie CPU-Z. Na ten moment nie wiadomo jak będzie wyglądać wydajność w innych testach i przede wszystkim w realnym zastosowaniu w grach i aplikacjach.