Już jutro odbędzie się premiera najwydajniejszego konsumenckiego modelu spod szyldu Nvidii. Przed kartą graficzna kosztująca prawie dwie średnie wypłaty stoi nie lada wyzwanie — w końcu musi oferować wydajność adekwatną do ceny, a klienci nie mogą poczuć, że płacą więcej tylko za sam fakt posiadania flagowca.

Tymczasem, jeżeli ktoś zastanawia się nad usprawnieniem posiadanego komputera lub rozważa kupno nowego, zapraszamy do naszego poradnika.

W internecie udostępniono pierwsze materiały prezentujące wydajność nowego podzespołu. Jednym z twórców, który dostał kartę graficzną do testów, jest znany recenzent Marcus Brownlee.

Poniżej prezentujemy materiał autora, który sprawdził dwie produkcje — Forzę Horizon 4 oraz ControlJak można zauważyć od 5 minuty materiału, RTX 3090 w grze wyścigowej bez problemu radzi sobie z zachowaniem 60 klatek płynności animacji w rozdzielczości 8K (7680 × 4320) przy ustawieniach Ultra. Jednak w przypadku Control karta graficzna wypadła dużo gorzej.

Przy najwyższych nastawach detali w rozdzielczości renderowania 5K, tytuł działał zaledwie w 20 klatkach. Aby utrzymać okolice stabilnych 50 FPS-ów (z ang. klatki na sekundę), wymagane było zmniejszenie rozmiaru wyświetlanego obrazu do 2K.

Kolejny materiał wideo pochodzi od użytkownika Linus z kanału YouTube LinusTechTips. Autor prezentuje te same produkcje co poprzednik, jednak do listy testowanych tytułów dorzucił również Doom Eternal oraz Death Stranding.
W przypadku pierwszej gry uzyskano 60 klatek animacji na najwyższych nastawach graficznych z włączonym HDR. Jeśli chodzi o dzieło Kojima Productions, aby tytuł działał płynnie w rozdzielczości 8K, zastosowano kombinację ustawień wysokich i bardzo wysokich oraz DLSS z włączonym profilem „ultra performance”.

Podczas rozgrywki we wszystkich tytułach Linus odnotował nieznaczne spadki FPS, jednak należy pamiętać, że Nvidia nie wydała jeszcze odpowiednich sterowników do nowych kart graficznych. Z czasem wydajność będzie jeszcze lepsza.
Trzeba przyznać, że producent stworzył niezwykle potężny podzespół. Kupno takiej karty graficznej to wydatek zaczynający się od 7029 złotych, ale w tej kwocie otrzymujemy sprzęt, który umożliwi komfortową zabawę nawet w 8K.

Biorąc pod uwagę, że większość użytkowników w dalszym ciągu korzysta z wyświetlaczy 1080p i 1440p, a wciąż niewielka grupa graczy z monitorów o rozdzielczości 4K, możemy spodziewać się, że posiadając RTX 3090 nie będziemy więcej martwić się o płynność rozgrywki. Tym bardziej interesujące jest, jaka będzie propozycja konkurencyjnej firmy AMD