Firma Seagate, we współpracy z Microsoftem wyprodukuje SSD dedykowane do nowej konsoli Xbox Series X. Gigant z Redmond twierdzi, że w dalszym ciągu będą wspierane zewnętrzne, niededykowane dyski. Producent zastrzega jednak, że gry stworzone konkretnie na konsole nowej generacji będą mogły być przechowywane tylko w wewnętrznej pamięci urządzenia lub na dedykowanym sprzęcie takim jak na przykład Seagate Storage Expansion Card.

Na oficjalniej witrynie produktu możemy przeczytać:

„Firma Seagate jest zachwycona możliwością odgrywania kluczowej roli w tworzeniu rozwiązań do gier nowej generacji. Wraz z nowym standardem wydajności gry staną się bardziej dynamiczne, będą zachwycały wrażeniami wizualnymi oraz staną się bardziej pochłaniające niż kiedykolwiek wcześniej. Technologia karty Seagate Storage Expansion Card do konsoli Xbox zapewnia dodatkową pamięć masową do gier, dokonując replikacji wewnętrznego dysku SSD konsoli przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych szybkości. Jesteśmy dumni z możliwości połączenia naszych sił z Xbox i nie możemy się już doczekać, aby zapewnić graczom szansę zanurzenia się w jeszcze wierniej odwzorowanych światach” - Jeff Fochtman, starszy wiceprezes firmy Seagate.

Według producenta, karta pamięci współpracuje z architekturą Xbox Velocity, a jej możliwości pozwolą na świetną szybkość i wydajność, bez żadnych kompromisów. Witryna marki zapewnia, że urządzenie nie będzie w żaden sposób ograniczać technologii i możliwości konsoli Xbox Series X.

Na oficjalnej stronie produktu zostały umieszczone informacje o atutach urządzenia:

Lepsza obsługa starszych gier

"Synchronizacja z przełomowym sprzętem, wchodzącym w skład ultrapotężnej architektury Xbox Velocity, a także procesorem, co dodatkowo zapewnienia możliwość głębokiej integracji oprogramowania i sprawia, że każda gra obsługiwana przez kartę Storage Expansion Drive Card do konsoli Xbox Series X gwarantuje rozrywkę na najwyższym poziomie wydajności. Oprócz gier na konsolę Xbox Series X poprawiona zostanie ogólna wydajność tysięcy tytułów na konsolę Xbox, Xbox 360 oraz Xbox One".
Brak zmarnowanych sekund

"Szybkie wznawianie pozwala graczom w bezproblemowy sposób przełączać się pomiędzy różnymi tytułami i natychmiast wznawiać grę od miejsca, gdzie została przerwana – zawsze z zachowaniem tej samej szybkości wynikającej z karty rozszerzeń oraz wewnętrznego dysku SSD".Doświadcz nowych prędkości

"Karta Seagate Storage Expansion Card do konsoli Xbox Series X błyskawicznie zwiększa pojemność najbardziej zaawansowanego urządzenia do gry firmy Xbox. Graj w domu lub zabierz swoje gry do znajomego, wykorzystując wyższą wydajność i błyskawiczne czasy wczytywania dostępne teraz na wyciągnięcie ręki".

Niestety jeszcze nic nie wiadomo o cenie oraz planowanej dacie premiery. Producent na swojej stronie informuje, że zewnętrzny dysk zaoferuje pojemność 1TB oraz pamięć typu flash opartą o technologię PCIe Gen4x2 NVMe. Karta pamięci będzie objęta ograniczoną, trzyletnią gwarancją. 

Źródło: Eurogamer, Seagate, YouTube