Już jutro na rynku oficjalnie powitamy konsole 9 generacji — Xbox Series X oraz Series S. Niektórzy użytkownicy już przedpremierowo otrzymali i rozkręcili swoje egzemplarze, co pozwoliło nam dowiedzieć się więcej o szczegółach technicznych konsoli.

Dzisiaj pisaliśmy o tym, że przestrzeń dyskowa tańszego wariantu konsoli zielonych nie jest wcale taka mała, tymczasem jeden z użytkowników serwisu Twitter poinformował, że głównym dyskiem Xboksa Series X jest nośnik SSD M.2 2230 NVMe, wykonany przez firmę Western Digital."Tak naprawdę wewnątrz Xbox Series X znajduje się zwykły PC-towy dysk M.2 Nvme, wykręć śrubę i już masz go w dłoni, uważam, że jest to droższa opcja niż ta wlutowana bezpośrednio na płytce, ale takie rozwiązanie bardzo pomoże w przyszłej konserwacji, a może nawet rozszerzeniu do większej pojemności!"- "To ten sam rozmiar (2230), którego Microsoft lubi używać w swoich urządzeniach Surface. Są jednak rzadkie na zwykłym rynku konsumenckim i dość drogie. Jednak wciąż jest to dobre [red. rozwiązanie] w kontekście naprawy".
- "Na pewno spisuje się znacznie lepiej niż rozwiązanie z płytą główną, która w przypadku PlayStation zawierałaby również bardzo drogi dysk SSD. Teraz to tylko dysk SSD, którego cena prawdopodobnie zacznie spadać, ponieważ sprzeda się więcej Surface i urządzeń korzystających z tego dysku SSD".

Co jest niezwykle istotne to fakt, że sprzęt jest instalowany w zwyczajnym wejściu na płycie głównej, co sugeruje, że będzie można go łatwo zdemontować czy wymienić. Nie jesteśmy jeszcze pewni, jak będzie wyglądać sprawa z kompatybilnością tego podzespołu pochodzącego od zewnętrznych producentów.

Jak na razie wszystko wskazuje na to, że wystarczy, aby nowy dysk miał takie same lub lepsze parametry niż fabryczny.
Przeciwstawną strategię ujawnia oficjalny film z rozebrania konkurencyjnego PlayStation 5, na którym Yasuhiro Ootori zaprezentował wnętrze konsoli. Okazało się wtedy, że Sony zdecydowało się na wykonanie opcjonalnego slotu na dodatkowe urządzenie, jednak nie będzie można wymienić głównego dysku — ten jest przylutowany na stałe bezpośrednio do płyty głównej.
W rezultacie może to oznaczać, że przy uszkodzeniu lub zużyciu tego osprzętu PlayStation 5, należy wymienić całą płytę główną lub zdecydować się na drogą usługę wylutowania dysku. Niedawno pojawiły się pogłoski o wycofywaniu konkretnych modeli z produkcji ze względu na pewien bliżej nieokreślony błąd — oczywiście, jest to jedynie niesprawdzona informacja, ale niewykluczone, że może chodzić o kwestię sposobu przytwierdzenia dysku.

Taka informacja jest bardzo użyteczna — w Xbox Series S zastosowano takie samo rozwiązanie, najprawdopodobniej oznacza to, że pojawi się możliwość wyeliminowania, według niektórych, największej wady tańszego wariantu konsoli i będzie można poszerzyć dostępną przestrzeń dyskową.Wygląda na to, że dysk w Xboksie jest standardowym, PC-towym dyskiem SSD, jednak jest on wykonany w niecodziennym formacie 2230, który jest rzadko dostępny i relatywnie drogi.

Na ten moment najczęściej można go spotkać w urządzeniach Surface, również produkcji Microsoftu. Domyślamy się jednak, że w niedługim czasie po premierze konsol, na rynku pojawią się sprzęty innych producentów, które będą atrakcyjne dla nabywców i szybko wyjaśni się kwestia kompatybilności z nowymi konsolami.